e martë 25 janar 2022
e martë 25 janar 2022

Pas 69 vjetësh, kardinal Ernest Troshani u rikthye në kishën e Kallmetit në Lezhë, në vendin ku prehen eshtrat e Nikollë Troshanit, i cili ka qenë ipeshkv i kësaj zone.

 

Në përkujtim të 30-vjetorit të takimit të Papa Gjon Palit të dytë me monsinjor Troshanin, u organizua një meshe e shenjtë, ku ishin të pranishëm përfaqësues të klerit katolik e banor të zonës.

“Jeta e kësaj bote është sot për nesër, ndaj dhe njerëzit duhet ta duan njërin-tjetrin dhe Zotin,” ishte mesazhi që përcolli kardinal Ernest Troshani.

Ipeshkvi i Lezhës Otavio Vitale solli në kujtesë takimin e monsinjor Nikoll Troshanit me Papa Gjon Palin e dytë, ndërsa vlerësoi sakrificën e kardinalit në mbrojtjen e fesë katolike. Kjo ceremoni përkujtimore u organizua nga Selia e Shenjtë e Vatikanit Romë, në bashkëpunim me Ambasadën e Selisë së Shenjtë të Vatikanit në Shqipëri.

 

Më shumë

15 korrik 1941, kisha e Shën Prokopit gjatë ndërtimit

Komuniteti ortodoks i Tiranës, i ngulur në këtë qytet që prej shek. XVIII, veç gjallërisë që i solli qytetit, barti me vete edhe objektet e veta të kultit. Si të krishterë të ritit Lindor, ortodoksët e Tiranës, kryesisht me prejardhje vllahe- arumune, ndërtuan të parën kishë të tyren më 1780, në atë pjesë të […]

Kohë pandemie: Orthodhoksët për të dytin vit radhazi do të kremtojnë Ringjallejn e Krishtit në kushte shtëpie

E ndërsa masat lehtësuese shtohen një nga një, besimtarët orthodhoksë do të kremtojnë Ringjalljen e Krishtit edhe për këtë vit në kushte shtëpie.   “Sot është e Enjte e Madhe, sapo mora bojën e kuqe në kishë për të ngjyer vezët siç e ka tradita në këtë ditë, por zonjat që ishin tek dyqani […]

Kisha katolike: Shitblerja e votës plagë që duhet të zhduket

Dënimi me forcë i fenomenit të shitblerjes së votës, shqetësimet për kandidatët me të kaluar të dyshimtë, apo dhe sfidat me të cilat do të duhet të përballet qeveria e ardhshme që do të dalë nga zgjedhjet, ishin në qendër të një deklarate të Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, pikërisht në prag të votimeve të […]

Përgjaket xhamia në qendër të Tiranës, plagosen me thikë 5 besimtarë

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë. Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici. Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën. Ende nuk […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara