Monday 24 June 2024
Monday 24 June 2024

“Les Inséparables”, e përkthyer në shqip si “Të Pandashmet”, flet për miqësinë e pasionuar mes autores dhe një vajze e cila më pas humbi jetën, një roman që nuk u botua kurrë për sa kohë autorja ishte ende gjallë.

 

Libri i autores dhe aktivistes së të drejtave të grave përshkruan historinë plot emocion por dhe aq tragjike të një miqësie gjatë rinisë së saj me një vajzë që quhej  Elisabeth “Zaza” Lacoin, jeta e së cilës u ndërpre kur ishte vetëm 21 vjeç nga encefaliti. Shkruar në 1954, në vetën e parë, romani flet për fillimet e miqësisë me Andrée ose Zazën, kur kjo e fundit nisi të frekuentojë të njëjtën klasë me autoren, e njohur në libër si Silvie.

 

“Silvie tërhiqet menjëherë nga nxënësja e re. Ajo e admiron dhe përkujdeset për të, duke bërë ç ‘është e mundur që ta bëjë Andrée që t’i kthejë dashurinë. Nuk zgjati shumë dhe ato bëhen të pandashme deri në shkollën e mesme dhe vdekjen tragjike të Andrée,” tregon agjencia letrare “2 Seas”.

Agjencia tha se romani ishte “shumë intim” për t’u botuar gjatë kohës kur Beauvoir ishte ende gjallë, por se është zbuluar në arkivat e saj pak kohë më parë nga e bija e autores, Sylvie Le Bon-de Beauvoir.

 

Shtëpia botuese Vintage do të botojë romanin e shkurtër, por plot jetë për lexuesit britanikë në fund të vitit 2021.

Më shumë

Promovohet studimi monografik “Banda kombëtare “Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akad. Vasil S. Tole

Monografia “Banda Kombëtare Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane e autorit akademik Vasil S. Tole, që i kushtohet historisë së ardhjes së vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në vitin 1920 për të nxitur ndjenja entuziaste besimi dhe frymë atdhetare në popull, pas rikonfirmimit të Pavarësisë me Kongresin e Lushnjes, u promovua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara