e hënë 19 prill 2021
e hënë 19 prill 2021

 

Pas 800 vitesh, ‘rizgjohet’ vullkani në Islandë

 

Pas një gjumi të gjatë, rizgjohet vullkani në Gadishullin Reykjanes në Islandën jugperëndimore duke nisur të derdhë llavën në të dy anët e tij.

 

Ky është shpërthimi i parë vullkanik në këtë zonë në gati 800 vite duke dhuruar spektakël mbrëmjen e të premtes.

 

Imazhet fillestare ajrore, të postuara në faqen Facebook të Zyrës Meteorologjike Islandeze, treguan një shpërthim relativisht të vogël të paktën deri më tani, me dy rrjedha llavash që derdhen në drejtime të kundërta.

 

Shkëlqimi nga llava mund të shihej nga periferia e kryeqytetit të Islandës, Reykjavik, e cila është rreth 32 kilometra (20 milje) larg.

 

Kohët e fundit kishte pasur shenja të një shpërthimi të mundshëm, me tërmete që ndodhnin çdo ditë gjatë tre javëve të fundit.

 

“Ky shpërthim përfundimisht nuk ishte një befasi. Kombi ka qenë duke pritur për tre javë këtë shpërthim. Ka pasur një periudhë të gjatë. Kanë kaluar 15 muaj që kur aktiviteti sizmik filloi të rritet ndjeshëm në gadishullin Reykjanes”, tha Pall Einarsson, Profesori i gjeofizikës.

 

Departamenti i Menaxhimit të Emergjencave tha se nuk po parashikonte evakuime sepse vullkani është në një luginë të largët, rreth 2.5 kilometra (1.5 milje) nga rruga më e afërt.

 

“Unë mendoj se tani njerëzit janë mjaft të relaksuar. Ka pasur një shqetësim në rritje  për shkak të këtyre tërmeteve të rëndësishme dhe të pandërprera që i mbajnë njerëzit zgjuar dhe ka qenë shumë e vështirë të jetoje me ta. Ankthi është rritur dhe disa kanë thënë se nëse do të ketë një shpërthim

‘është më mirë që ai të vijë’ ”, tha Fannar Jonasson.

 

Vullkani malor Fagradals ka qenë në gjumë për 6,000 vjet dhe Gadishulli Reykjanes nuk kishte parë një shpërthim të ndonjë vullkani në gati 781 vjet.

 

 

Më shumë

Pas borës Shqipëria “ngrin”, bllokohen zonat malore

Pas reshjeve intensive të dëborës që kanë përfshirë të gjithë Shqipërinë, akulli dhe bora mbizotërojnë tani në rrugët kombëtare. Dhjetëra automjete të tonazheve të ndryshme kanë mbetur të bllokuara në aksin rrugor Milot-Lezhë, ku lëvizja mbetet kaotike prej pasdites së të shtunës.   Akulli në rrugë ka krijuar vështirësi edhe në aksin rrugor Rrogozhinë-Lushnje, […]

“Filomena” vjen në Ballkan: E gjithë Shqipëria, e ngrirë në fundjavë

Stuhia “Filomena” që mbuloi një pjesë të Spanjës me dëborë po i drejtohet Ballkanit. Udhëtimet rrugore, hekurudhore dhe ajrore u ndërprerë, ndërsa autoritetet thanë se Spanja po përballej me “stuhinë më të fortë në 50 vitet e fundit”.   Madridi, një nga zonat më të prekura, ka parë deri në 20 cm dëborë. Më […]

Përmbytjet – 1 mijë e 800 hektarë tokë e përmbytur në Shkodër

Vijojnë të mbeten nën ujë sipërfaqe të mëdha toke në Shkodër. Sipas informacioneve të fundit, të publikuara nga Prefektura e Qarkut, mëngjesin e kësaj të hëne raportohet për 1 mijë e 823 hektarë tokë të përmbytura.   Niveli i lartë i ujit ka bllokuar aksin Shirgj-Darragjat ndërsa situata është përmirësuar për rrugën e Obotit […]

Moti i keq – Pritet të hapen portat e shkarkimit në kaskadën e Drinit

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) bëri të ditur se reshjet e shiut me intensitet të lartë gjatë orëve të fundit, në ujëmbledhësin e kaskadës së lumit Drin kanë rritur nivelet e liqeneve në Hidrocentralet e Koman dhe Vau i Dejës si dhe HEC Fierzë.   Nisur nga kjo situatë Administratori i KESH Benet Beci […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara