e shtunë 8 maj 2021
e shtunë 8 maj 2021

 

Pas reshjeve intensive të dëborës që kanë përfshirë të gjithë Shqipërinë, akulli dhe bora mbizotërojnë tani në rrugët kombëtare. Dhjetëra automjete të tonazheve të ndryshme kanë mbetur të bllokuara në aksin rrugor Milot-Lezhë, ku lëvizja mbetet kaotike prej pasdites së të shtunës.

 

Akulli në rrugë ka krijuar vështirësi edhe në aksin rrugor Rrogozhinë-Lushnje, ku përgjatë së dielës u shënuan disa aksidente, fatmirësisht pa viktima. Në Dibër, Bulqizë, Kukës ka fshatra të izoluara nga bora që shkon deri në 70 cm. Rruga Peshkopi-Tiranë është e kalueshme me vështirësi me zinxhirë. Nga Ura e Çerenecit në Librazhd është bllokuar.

 

Të gjitha rrugët nacionale në Korçë janë të kalueshme vetëm me zinxhirë. Në Vlorë ka pasur reshje në qafën e Llogarasë, por kalimi është pa probleme. Temperaturat shënuan disa gradë nën zero në pjesën më të madhe të vendit ndërsa ka raportime për probleme me energjinë elektke.

 

Fshatra të bllokuara e vështirësi në rrugë ka edhe në qarqet e Beratit e Gjirokastrës. Reshjet e borës zbritën edhe në Bregdetin e Durrësit e qytetin e Fierit, ku banorët iu gëzuan fenomenit të rrallë për ta.

 

6 turistë janë bllokuar në Vermosh pasi dëbora arrin në gjysmë metri dhe temperaturat kanë zbritur 15 gradë nën zero. Rrugët që lidhin Shkodrën me Tamarën, Vermoshin, Lepushën dhe Selcën janë të bllokuara. Nga këto zona raportohet mungesa energjie.

 

Reshjet e dëborës zbriten deri në bregdet. Kjo ishte pamja e Durrësit ku bardhësia është bashkuar me të kaltrën e detit.

 

 

Nis hetimi për bllokimin e aksit Lezhë-Milot

 

Bllokimi për disa orë mbrëmë në rrugën Milot-Lezhë i dhjetëra qytetarëve ka vënë në lëvizje edhe Prokurorinë e Qarkut Lezhë.

 

Sipas informacioneve paraprake, nuk është regjistruar ende një procedim penal, por organi i akuzës në Lezhë po mbledh informacion si nga policia ashtu edhe nga ARRSH, në lidhje me mirëmbajtjen e këtij segmenti rrugor.

 

Gjatë ditës së nesërme do të vendoset nëse ka patur shkelje apo mangësi nga ndonjë institucion shtetëror apo privat.

 

 

 

Më shumë

Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë

Mali Etna në ishullin italian të Siçilisë, ka nxjerrë shatërvanë llave dhe hi nga dy vatra të hapura në kraterin juglindor, për të gjashtën herë radhazi në tetë ditët e fundit.   Etna ka mahnitur madje edhe vetë vullkanologët ditët e fundit, me shatërvanët spektakolarë të llavës që kanë ndriçuar qiellin siçilian thuajse çdo […]

IGJEUM: Në 24-26 janar reshje intensive shiu, borë në zonat malore

Sipas llogaritjeve të IGJEUM, përgjatë dt. 24-26 Janar 2021 priten reshje intensive, të cilat do të jenë më të përqëndruara në veri dhe në jug të territorit. Nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM, këto reshje do të sjellin rritje të prurjeve dhe niveleve në Lumenjtë Drin-Buna, Liqenin e Shkodrës dhe Lumin Vjosa. Në pjesët e […]

Saharaja mbulohet nga dëbora

Jemi mësuar që janari të sjellë borë dhe ngrica në shumë vende të botës, por shkretëtirat e Afrikës dhe Lindjes së Mesme nuk janë zakonisht midis tyre.   Janari i këtij fillimviti ka sjellë reshje dëbore në Sahara dhe temperatura të ulta në Arabinë Saudite, duke shkuar në -2C (28F).   Një fotograf ka […]

“Filomena” vjen në Ballkan: E gjithë Shqipëria, e ngrirë në fundjavë

Stuhia “Filomena” që mbuloi një pjesë të Spanjës me dëborë po i drejtohet Ballkanit. Udhëtimet rrugore, hekurudhore dhe ajrore u ndërprerë, ndërsa autoritetet thanë se Spanja po përballej me “stuhinë më të fortë në 50 vitet e fundit”.   Madridi, një nga zonat më të prekura, ka parë deri në 20 cm dëborë. Më […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara