e enjte 9 dhjetor 2021
e enjte 9 dhjetor 2021

 

Hendeku global në liritë e udhëtimit nuk ka qenë kurrë më i gjerë, thuhet në raportin e fundit nga firma këshilluese për qytetarinë dhe vendbanimin global me bazë në Londër, Henley & Partners.

Indeksi i pasaportave Henley, bazuar në të dhënat ekskluzive të ofruara nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA), ka monitoruar rregullisht pasaportat më të përshtatshme për udhëtime në botë që nga viti 2006.

Rritja e barrierave të udhëtimit që janë prezantuar gjatë 18 muajve të fundit të pandemisë Covid kanë rezultuar në hendekun më të madh global të lëvizshmërisë në historinë 16-vjeçare të indeksit.

Indeksi nuk merr parasysh kufizimet e përkohshme, kështu që duke lënë mënjanë aksesin aktual aktual të udhëtimit, mbajtësit e pasaportave në krye të renditjes së tij — Japonia dhe Singapori — janë në gjendje, në teori, të udhëtojnë pa viza në 192 destinacione. .

Kjo është 166 destinacione më shumë se shtetasit afganë, të cilët janë në fund të indeksit të 199 pasaportave dhe mund të hyjnë në vetëm 26 vende pa kërkuar vizë paraprakisht.

 

Europa dominon

Më poshtë në top 10, renditja mbetet praktikisht e pandryshuar ndërsa hyjmë në tremujorin e fundit të 2021. Koreja e Jugut është e barabartë me Gjermaninë në vendin e dytë (me një rezultat 190) dhe Finlanda, Italia, Luksemburgu, Spanja janë të gjitha së bashku në vendin e tretë (me rezultatin 189).

 

Vendet e BE-së dominojnë në krye të listës si zakonisht, me Austrinë dhe Danimarkën në vendin e katërt dhe Francën, Irlandën, Holandën, Portugalinë, Suedinë në vendin e pestë.

 

Zelanda e Re, e cila njoftoi këtë javë se po largohej nga strategjia e saj e eliminimit të Covid-19 në favor të një sistemi certifikate vaksinash, është në vendin e gjashtë së bashku me Belgjikën dhe Zvicrën.

 

Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar, të cilat mbanin vendin e parë së bashku në vitin 2014, tani janë më modeste në renditje. Ata janë në numrin 7, krahas Republikës Çeke, Greqisë, Maltës dhe Norvegjisë, me qasje pa viza ose vizë sipas kërkesës në 185 destinacione.

 

Australia dhe Kanadaja janë në vendin e tetë, Hungaria është e nënta, dhe Lituania, Polonia dhe Sllovakia së bashku kanë hyrë në vendin Nr.10, me një rezultat 182.

Pasaportat më të mira për të mbajtur në vitin 2021 janë:

 1. Japoni, Singapor (192 destinacione)
 2. Gjermania, Koreja e Jugut (190)
 3. Finlandë, Itali, Luksemburg, Spanjë (189)
 4. Austria, Danimarka (188)
 5. Francë, Irlandë, Holandë, Portugali, Suedi (187)
 6. Belgjikë, Zelanda e Re, Zvicër (186)
 7. Republika Çeke, Greqia, Malta, Norvegjia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara (185)
 8. Australi, Kanada (184)
 9. Hungaria (183)
 10. Lituani, Poloni, Sllovaki (182)

 

Pasaportat më të këqija për të mbajtur

Disa vende anembanë botës kanë akses pa viza ose viza në momentin e mbërritjes në më pak se 40 vende. Kjo perfshin:

 1. Koreja e Veriut (39 destinacione)
 2. Nepali dhe territoret palestineze (37)
 3. Somali (34)
 4. Jemeni (33)
 5. Pakistan (31)
 6. Siri (29)
 7. Irak (28)
 8. Afganistan (26)

 

Më shumë

SHBA vendosin sanksione të tjera kundër Nord Stream 2

SHBA vazhdon të jetë kundër Nord Stream. Gazsjellësi i kontestueshëm pritet të sjellë gaz rus në Gjermani. Kërcënimet për vendosje sanksionesh, nuk do të thonë patjetër se projekti mund të dështojë.     SHBA kanë vendosur sanksione të tjera kundër gazsjellësit të kontestueshëm, Nord Stream 2. Ministria e Jashtme amerikane në Uashington, bëri të ditur […]

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

Talebanët thonë se kanë kapur 600 militantë të Shtetit Islamik

Talebanët thanë të mërkurën se që nga kthimi i tyre në pushtet në muajin gusht, ata kanë ndaluar rreth 600 anëtarë të degës lokale të Shtetit Islamik, të njohur si Shteti Islamik i Provincës Khorasan.   Një zëdhënës i Drejtorisë së Përgjithshme të Inteligjencës, emri i ri i agjencisë afgane të spiunazhit nën […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

 • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara