Tuesday 27 February 2024
Tuesday 27 February 2024

 

Pasi goditjes së fortë nga pandemia COVID-19, prodhuesit e automjeteve janë mbledhur në Panairin e Automjeteve Pekin 2020 për të ekspozuar produktet e tyre të reja ndërsa kërkojnë një rikuperim të shitjeve.

 

Ngjarja, e cila ishte shtyrë për rreth pesë muaj, është ngjarja e vetme e madhe ndërkombëtare e automjeteve që zhvillohet në të gjithë botën këtë vit pasi koronavirusi anuloi shumë evente në Gjenevë, Detroit dhe Paris.

 

Pavarësisht kufizimeve në numrin e pjesëmarrëve dhe sfidave të logjistikës, në këtë ngjarje ekspozohen 785 modele, përfshi 82 debutime publike dhe 14 nga prodhuesit globalë të automobilave.

 

Falë kontrollit efektiv të pandemisë, Kina është ekonomia e parë e madhe që po shet automjete në nivelet e para pandemisë. cri

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara