e diel 16 maj 2021
e diel 16 maj 2021

 

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë.

Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici.

Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën.

Ende nuk dihen motivet e këtij sulmi të ndodhur në muajin e Ramazanit.

Sipas policisë, Nikollaj ishte në kërkim pasi disa javë më parë kishte plagosur me thikë një tjetër person po në Tiranë.

Imami i xhamisë Ahmed Kalaja foli për një akt barbarie, duke shtuar se shpresonte të mos bëhej fjalë për ndonjë akt terrorist.

Ndërsa Kreu i Komunitetit Musliman, Bujar Spahiu, në një reagim në Facebook, shkruan ndër të tjera se kërkonte “nga organet përkatëse zbardhjen sa më parë të kësaj ngjarje, e cila lëndoi besimtarët në këto ditë Ramazani”.

Duke folur për mediat vendase i ati 34 vjeçarit ka treguar se i biri prej shumë vitesh ishte konvertuar në besimtar musliman dhe se kishte problem mendore, duke u shtruar në spitalin psikiatrik si dhe duke marrë mjekime të cilat jo gjithnjë i kishte marrë. Ai tha gjithashtu se i biri shpesh ankohej se përndiqej nga persona të ndryshëm.

Më shumë

80 vjet më parë u dha Autoqefalia e Kishës Ortodokse

Më 12 prill u mbushën 80 vjet nga një ngjarje shumë e rëndësishme për komunitetin Orthodhoks të vendit tonë – dhënia e Autoqefalisë nga Patriarkana Ekumenike. Kjo ngjarje e futi Kishën Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë si të barabartë në familjen e Kishave Orthodhokse. Kryepiskopi Anastas, në studimin “Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë nga ditët apostolike […]

Restaurohet kisha e Pllanës/ Objekti i kultit, ndër më të vjetrit në Shqipëri

Kisha “Shen Barberes”, një prej kishave më të vjetra në Shqipëri është shpallur prej shumë vitesh monument kulture.   Don Nik Ukgjini është iniciator për restaurimin e kësaj kishe mjaft të vjetër. Ai tregon se në veri të vendit janë të shumta objektet fetare që kanë nevojë për restaurim në mënyrë që të mos […]

Mesazhi i Kryepiskopit Anastas Janullatos për Krishtlindjen: Perëndia është me ne

Liturgjitë dhe Shërbesat e Krishtlindjes në Tiranë:   Liturgjitë Hyjnore dhe Shërbesat për Vigjiljen dhe të kremten e Krishtlindjes do të kryhen duke zbatuar të gjitha masat e distancimit, për t’u mbrojtur nga pandemia e Covid-19.   Të gjithë besimtarët duhet të mbajnë maskat gjatë gjithë kohëzgjatjes së tyre dhe distancën e kërkuar. […]

Besimtarët katolikë kremtojnë Krishtlindjen

Duket gati e pabesueshme që pandemia ndryshoi edhe ritualet fetare që mbahen njëlloj prej mijëra vitesh. Mesha e Krishtlindjes kremtohet në mesnatë, por për shkak të masave kufizuese, besimtarët janë mbledhur në Katedralen e Shën Palit në Tiranë, në orën 18:00.   Në ceremoninë e mbajtur kanë qenë të pranishëm pak pjesëmarrës dhe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara