Monday 24 June 2024
Monday 24 June 2024

Propozimi i ministrit të Brendshëm për ndryshime në ligjin për Policinë e Shtetit, për përgjime pa autorizim nga Prokuroria konsiderohet si antikushtetues nga juristët dhe shkelje e të drejtave të njeriut.

 

Sipas tyre, miratimi i ndryshimeve të propozuara mund të lërë shteg për keqpërdorim të përgjimeve nga Policia e Shtetit.

 

Juristët kundërshtojnë edhe krijimin e komitetit antikrim, strukturës që sipas propozimit drejtohet nga ministri i Brendshëm dhe ka në përbërje ndër të tjerë, Prokurorin e Përgjithshëm dhe kreun e SPAK, raporton ‘A2 CNN’.

 

Ndryshimet në ligjin për Policinë e Shtetit u kundërshtuan të mërkurën edhe nga Prokurori i Përgjithshëm dhe SPAK, të cilët i konsideruan si shkelje të të drejtave të njeriut dhe cenim të pavarësisë së institucioneve të tyre nga qeveria.

 

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara