e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

 

Durrësi dhe Bari përkujtuan të enjten 30 vjetorin e eksodit të mijëra shqiptarëve me transoqeanikun “Vlora”, drejt Italisë.

 

Bëhet fjalë për një nga momentet më drithëruese në historinë moderne të Shqipërisë, kur rreth 20 mijë shqiptarë, të dëshpëruar nga jeta nën regjimin komunist, morën rrezikun në sy dhe larguan me shpresë për një jetë më të mirë drejt Europës.

 

Pas dy eksodeve historike, atyre të ambasadave të korrikut ’90 dhe  anijeve të marsit ’91, 8 gusht 1991 shënohet si ngjarja e tretë më e rëndësishme që i dha një goditje të fortë regjimit komunist në Shqipëri, për ta larguar atë nga pushteti disa muaj më vonë.

 

Pamjet e ofruara në atë kohë nga mediat botërore ishin vërtet të frikshme. Udhëtimi i raskapitës i shqitarëve zgjati tre ditë dhe qyteti që i priti ata ishte Bari.

 

Për të përkujtuar këtë ngjarje në Durrës u zhvilluan disa aktivitete. Përfaqësues të bashkisë Durrës dhe Bari si dhe ambasadori i Italisë në Shqipëri Fabrizio Bucci, kanë marë pjesë në inagurimin e ekspozitës fotografike “Integrazione/Integrimi” e fotografit Italian Vittorio Arcieri.

 

Kryebashkiakja e Durrësit, Emiriana Sako, gjatë fjalës së rastit mbajtur në këtë aktivitet nënvizoi se 3 dekada më parë personat në bordin e anijes “Vlora” shkruajtën historinë e dy vendeve, Shqipërisë dhe Italisë.

 

Në shëtitoren Taulantia u përurua simotra e monumentit që do të vendoset edhe në Lungomaren e Barit, në të cilën shkruhet “Sono persone/Janë Njerëz”.

 

Monumenti i ideuar nga artistja italiane Jasmine Pignatelli, mblodhi rreth vetes përfaqësuesit më të lartë të pushtetit vendor dhe qendror në Durrës, deputetë si dhe përfaqësues nga bashkia e Barit. Vendosja e monumentit në shëtitoren “Taulantia” është simbol i miqësisë mes dy fqinjëve që ndër shekuj kanë konsoliduar marrëdhëniet e tyre.

 

Përfaqësuesja e bashkisë së Barit Ines Pierucci nënvizoi gjatë fjalës së saj se marrëdhëniet mes dy vendeve startojnë shumë më parë sesa 8 gushti i vitit 1991. “Mirëpritëm ato ditë rreth 20 mijë shqiptarë, të dëshpëruar, që kërkonin ndihmë. Por historia e atyre ditëve është një histori që përsëritet vazhdimisht dhe nuk i përket vetëm Shqipërisë apo Italisë, por të gjithë Evropës” tha ajo.

 

Autorja e monumentit, skulptorja Jasmine Pignatelli tha se falenderonte popullin shqiptar që zgjodhi pikërisht vendin e saj për të realizuar ëndrrën e tij të lirisë.

 

Veçantia e këtij monumenti është qasja dy dimensionale e vetë objektit, i cili ka formën e bashit të anijes, por njëkohësisht edhe formën e një libri të hapur.

Në anët e jashtme të librit ka një tekst dedikues të shkruar në alfabetin “mors’: “Janë njerëz, njerëz të dëshpëruar. Nuk mund ti’kthejmë pas, ne jemi shpresa e tyre e vetme”.

Në datën 8 gusht do të zhvillohen aktivitete të ngjashmë në qytetin e Barit në Itali, ku pritet të jenë të pranishëm edhe përfaqësues të Bashkisë së Durrësi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Si sot, 75 vjet më parë, në Postribë u organizua kryengritja e parë antikomuniste në vend

Zona e Shkodrës kishte filluar organizimin për një rezistencë antikomuniste me shpresën se do të kthehej në një kryengritje të madhe popullore. Në pjesën më veriore të vendit, komunizmi ende nuk kishte lëshuar rrënjë dhe qëndronte dobët. Në Postribë filloi të organizohej një lëvizje e nxitur kryesisht nga kleri me mbështetjen e elementëve nacionalistë. […]

Më 1 shtator 1928 u shpall Monarkia Shqiptare

Asambleja Kushtetuese, e dalë nga zgjedhjet e 17 gushtit 1928 me 58 deputetë, sanksionoi në statut formën monarkike të qeverisjes dhe parashikoi sistemin njëdhomësh parlamentar.   Shqipëria shpallej mbretëri demokratike, parlamentare, dhe e trashëgueshme, ndërkohë që Mbret i shqiptarëve sanksionohej Lart Madhëria e tij Zogu I.   Në prill 1938 Mbreti Zog martohet me […]

Djali i George Soros takon punonjësit afganë të fondacionit

Alex Soros, djali i miliarderit George Soros ka mbërritur në Shqipëri dhe ka vizituar punonjësit afganë të fondacionit, të cilët janë strehuar në hotelet në Durrës. “Kam patur privilegjin të takoj kolegët e Fondacionit Shoqëria e Hapur dhe të evakuuar të tjerë që u shpëtuan nga Afganistani drejt Shqiërisë. Ky grup përfshin gazetarë, mbrojtës […]

Shpenzimet për shëndetin u kushtojnë shqiptarëve 34 herë më shumë se mesatares së BE

Pandemia, që ka zhytur botën në kaos dhe në vitin e dytë ende nuk po i duket fundi, nxori më të pah rëndësinë dhe mundësinë, apo pamundësinë e kujdesit për shëndetin.   Të dhënat krahasuese të Eurostat, që publikon treguesin e barazisë së fuqisë blerëse për shëndetin dhe shërbimet spitalore për vendet e Bashkimit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara