e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

 

 

Besimtarët bektashinj të Përmetit përkujtuan sëbashku me Kryegjyshin Botëror të Bektashizmit, Baba Aliun, një prej përfaqësuesve më të ndritur të këtij bësimi në këto anë. E vendosur jo rastësisht në këtë lartësi nga ku duket qartësisht maja e malit të Tomorit dhe Tyrbja e famshme e Abaz Aliut, teqeja e Bubësit, hapi dyert për shumë besimtarë që kishin ardhur të kujtonin sëbashku klerikun i cili shërbeu më devocion dhe sakrificë edhe në ditët e vështira që kanë kapërcyer ata edhe në kohët e ndalimit të fesë në Shqipëri.

Kryegjyshi Botëror Bektashi Haxhi Deda Baba Edmond Brahimaj tha se Baba Aliu ishte një misionar i përhapjes së paqes dhe frymës së pajtimit si dhe dashurisë për jetën dhe komunitetin.

Besimtarë të shumtë që kishin ardhur në këtë festë të fshatit Bubës thonë  se ata e mbajnë mend mirë sakrificën, punën dhe aktivitetin e pakursyer fetar dhe kombëtar të Baba Aliut, i cili sakrifikoi gjithçka për këtë teqe dhe për të mirën e njerëzve në nevojë.

Bubësi dhe fshatrat të cilët kufizohen me bashkitë e Përmetit, Skraparit dhe Poliçanit kanë një traditë të lidhur ngushtësisht me tyrbet dhe teqetë dhe podhuajse në të gjithë përbërjen e tyre banorët që jetojnë këtu i përkasin besimit bektashian. Edhe tyrbja e Baba Aliut në Bubës gjatë revolucionit kulturor të vitit 1968 nuk i shpëtoi babëzisë kolektive të rrënimit, por falë besimit të banorëve dhe përkushtimit të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane ajo sot është lartësuar sërish duke përfaqësuar tempullin e besimit dhe qetësisë shpirtërore dhe një strehë të ngrohtë për të gjithë njerëzit që e vizitojnë dhe hyjnë aty.

 

 

Më shumë

Pashkë 2021 – Kryepiskopi Anastas Janullatos mesazh urimi: Çlirim nga urrejtja dhe variantet e saj

Anastasi, Kryepiskop i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë ka dhënë një mesazh me rastin e festës së Pashkës 2021.   Çlirim nga urrejtja dhe variantet e saj    “Ditë e Ngjalljes, le të ndriçohemi me panairin… dhe ata që na urrejnë, le t’i falim të gjithë në Ngjalljen.” (Vargëzime të Pashkës, Lavdia)  […]

Besimtarët katolikë festojnë Pashkët – Imzot Frendo: Ëndrra e Jezusit edhe ëndrra jonё pёr njё Shqipëri më tё bukur

Ky është viti i dytë radhazi kur festa e Pashkës kremtohet në kushte pandemie. Besimtarët katolikë janë më të kufizuar për t’u mbledhur në grupime apo për të ndjekur meshën në Kishë. Megjithatë, mesha gjatë Javës së Madhe në vendin tonë ka vijuar, me besimtarët që kanë zbatuar rregullat kundër COVID-19.   Imzot Frendo: […]

Dita e Sulltan Nevruzit – Përkujtohet, 30 vjetori i rihapjes së Kryegjyshatës Botërore Bektashiane

  Kryegjyshi Botëror, Hirësia e tij, Haxhi Dede Edmond Brahimaj: Ngjarje e shënuar në ditën e Sulltan Nevruzit. Mirënjohje për Dede Reshatin e brezat e klerikëve që kanë lënë gjurmë në historinë tetëqind vjeçare të bektashizmit!     Besimtarët bektashinj në Shqipëri e mbarë botë festojnë sot Sulltan Novruzin. Në një mesazh nga Kryegjyshata […]

Media izraelite, reportazh me vlerësime për bektashizmin në Shqipëri

Media izraelite, vlerësime për bektashizmin. Reportazh i gazetarit të njohur hebre, Benny Ziffer, nga vizita në Selinë e Shenjtë dhe biseda me Kryegjyshin, Haxhi Dede Edmond Brahimaj   Me Kreun Botëror të Bektashinjve, Dede Edmond Brahimaj, në mistikën, objektet dhe ritet e këtij besimit të paqtë       Nga Benny Ziffer   Këto […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara