e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Vijojnë të mbeten nën ujë sipërfaqe të mëdha toke në Shkodër. Sipas informacioneve të fundit, të publikuara nga Prefektura e Qarkut, mëngjesin e kësaj të hëne raportohet për 1 mijë e 823 hektarë tokë të përmbytura.

 

Niveli i lartë i ujit ka bllokuar aksin Shirgj-Darragjat ndërsa situata është përmirësuar për rrugën e Obotit e cila sot është e kalueshme me mjete të larta.

 

Problematikë mbeten rrjedha e lumit Drin dhe Kir, të cilët në disa vende po gërryejnë tokat bujqësore, e po ashtu liqeni i Shkodrës i cili ka rritje të nivelit të ujit.

 

Në Lezhë  të përmbytura janë 3 mije e 800 hektarë tokë teksa problematika kryesore në këtë qark është edhe rrëshqitja e dheut, që ka bërë të evakuuohen disa familje.

 

Probleme ka patur edhe në Divjakë, ku janë përmbytur 50 ha tokë. Autoritetet u kanë bërë thirrje banorëve që jetojnë përgjatë brigjeve të lumit Shkumbin, të largohen pasi prurjet janë të mëdha.

 

Më shumë

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

Korriku i këtij viti, i treti më i nxehti në histori

Korriku i këtij viti ishte muaji i tretë më i nxehtë në histori. Në këtë përfundim arrijnë shkencëtarët e Shërbimit Europian për Monitorimin e Ndryshimeve Klimatike “Kopernikus”, të cilët paralajmërojnë se çlirimi i gazrave serë po ndryshon në mënyrë të pakthyeshme klimën e planetit tonë.   “Me tendencën e globit për t’u ngrohur, […]

Malet nën pushtetin e zjarreve: Barinjve do iu ndalohet shfrytëzimi i kullotave

Vazhdoi edhe sot situata e rënduar me zjarret në malet e Qarkut të Vlorës, ku vatra më serioze është ajo në gadishullin e Karaburunit.   Rreth 500 trupa ushtarake, 50 automjete nga toka, si dhe 3 helikopterë nga ajri po bashkëpunojnë për të shuar zjarret, që rrezikojnë banesat dhe Parkun Kombëtar të Llogarasë.   Një […]

Tymi i djegies së plehrave mbulon Fierin

Qyteti i Fierit prej ditësh është mbuluar nga retë toksike të tymit që del nga fusha e mbetjeve urbane fare pranë qytetit.   Edhe pse koha është e mirë dhe me diell, rrezet e tij bllokohen nga reja e tymit të mbetjeve urbane. Zjarri ka rënë në fushën e mbetjeve në Mbrostar. Sasia […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara