e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Zyra e Turizmit në bashkinë e Përmetit bën të ditur se numri i turistëve vendas e të huaj që kanë vizituar Përmetin nga janari deri në fund të tetorit është rreth 37 mijë, nga të cilët 15 mijë të huaj dhe 22 mijë vendas.

 

Fondi Shqiptar i Zhvillimit/ Albanian Development Fund  në mbështetje të turizmit, diversifikimit ofertës dhe nxjerrjes në pah të potencialit që ky qytet ka, po zhvillon punimet për projektin ‘Rigjenerimin e Integruar Urban’.

 

Ndërhyrja konsiston në:

 

  • Rigjenerimin Urban të Qendrës Historike,
  • Rehabilitimin e shpateve të kanalit të Përroit të Bardhë,
  • Rehabilitimin e hapësirave publike,
  • Zgjatimin e bulevardit dhe të rrugëve qendrore në qytet,
  • Sinjalistikën turistike dhe Interpretimin turistik.

 

Me këtë vëmendje në rritje nga ana e turistëve, përpos përfituesve direkt (rreth 50.000) banorë, ky investim synon të nxjerrë në ‘dritë të re, Përmetin e vjetër’ duke harmonizuar sferën tradicionale më atë moderne. Mos harrojmë se monumentet e natyrës të cilat e rrethojnë këtë vend (prej luginës së Vjosës, ujërave kuruese të Bënjës dhe Kanionet e Langaricës) plotësojnë akoma më shumë paketën turistike, duke e kthyer në një destinacionin për tu vizituar e qëndruar.

 

* Edit Durham për Përmetin: “… Me Gjelbërimin Pranveror dhe Njerëzit e Mrekullueshëm, m’u Duk Një nga Vendet më të Bukura të Botës”!

 

Më shumë

Kroçera “Ultramarine” viziton portin e Durrësit

Kroçera eksploruese “Ultramarine” u ankorua sot në kalatën nr. 4 të Portit të Durrësit, ndërsa lundrimi i saj i parë daton në prill të 2021-shit.   Sipas Autoritetit Portual Durrës kjo kroçerë lundron nën flamurin e ishujve Marshall.   Kroçera është e përbërë nga konstruksion specifik për udhëtime në zonat polare, në veçanti […]

Njerëzit u lidhën dorë më dorë për të shpëtuar pushuesit, çfarë ndodhi në Shëngjin

Një akt heroik kanë kryer sot Vrojtuesit e Plazhit në Shëngjin.   Luçjano Marku dhe Bekris Dragusha me shumë guxim kanë shmangur një tragjedi të vërtetë.   Federata e Vrojtuesve e Shqipërisë thotë se tre pjesëtarë të një familje nga Ferizaj i Kosovës, babai dhe dy vajzat e tij adoleshente kanë rrezikuar jetën.   […]

”Corriere della sera”: Plazhet më të bukura shqiptare, limane të fshehura dhe gjire të virgjëra

Vendi i shqiponjave, me pamje nga Adriatiku dhe Joni, është një destinacion i ri për turizmin veror. Arsyet? Ndodhet afër Italisë, është i pasur me bukuri natyrore dhe ka disa nga plazhet më të bukura në Ballkan, shkruan Francesca Masotti për gazetën më të njohur italiane ”Il corriere della sera” (https://viaggi.corriere.it) Vitet e fundit […]

Shqipëria e papërgatitur për këtë fluks turistik

Pamje nga pushues të bllokuar në trafikun rrugor në segmentin Orikum – Vlorë   Për këdo që ka zgjedhur të udhëtojë drejt Lezhës, kalimi në këtë aks rrugor është kthyer në një ferr të vërtetë. Radhë të gjata kilometrike e pushues që duhet të presin me orë të tëra nën vapën përvëluese të këtyre ditëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara