Albanian Profile
e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

Qendra për të Drejtat e Fëmijëve në Shqipëri (CRCA) organizoi këtë fillim jave një ekspozitë në formë ankandi me punimet artisitike të fëmijëve të prekur nga tërmeti I 26 Nëntorit, punime të cilat shprehin emocionet e tyre pas ngjarjes tronditëse dhe të cilat do të shiten për t’i mundësuar këtyre fëmijëve disa pajisje elektronike për të ndjekur mësimin online gjatë pandemisë.

 

Paraditen e së martës, Qendra për të Drejtat e Fëmijëve në Shqipëri  (CRCA) së bashku me përfaqësuesit dhe ambasadorin e Republikës së Sllovenisë në Shqipëri organizoi një ankand me punimet personale artistike të fëmijëve të prekur nga tërmeti i 26 Nëntorit 2019 në Shqipëri, në një ekspozitë të titulluar “Përtej Rrënojave”.

 

Dhjetra punime të cilat konsistojnë në piktura, vizatime, skica, mesazhe të shkrurara dhe zanore, u mblodhën dhe u selektuan me kujdes të veçantë nga përfaqësuesit e CRCA në Shqipëri.

 

Një vit më parë, në 26 Nëntor 2019, Shqipëria u prek nga një tërmet me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter. Ai shkaktoi humbjen e jetës  së 51 personave, mes tyre 18 fëmijë dhe të rinj, ndërsa 913 të tjerë mbetën të plagosur. Mbi 200 mijë persona u prekën nga ky tërmet dhe 17 mijë u zhvendosën nga shtëpitë e tyre. Durrësi, Lezha, Laçi e Tirana, ishin qytetet më të prekura.

 

Në lidhje me këtë ngjarje që përjetuan, fëmijët shprehën emocionet e tyre nëpërmjet artit të lirë në muajt në vazhdim.

 

“Ne i premtuam të gjithë fëmijëve që punimet e tyre do t’i shfaqnim në një ekspozitë të dedikuar atyre, e cila do të shërbente si një kujtesë historike për gjendjen e fëmijëve, familjeve të tyre dhe të të gjithë vendit, por edhe kujdesin dhe solidaritetin njerëzor që shoqëroi këtë ngjarje. Sot është dita që ne bëjmë realitet këtë premtim publik”, u shprehën përfaqësuesit e CRCA në Shqipëri, raporton BIRN.

 

Ata shtuan se është një kënaqësi e veçantë që në këtë ekspozitë merr pjesë dhe jep mbështetjen e saj edhe Ambasada e Republikës së Sllovenisë në Tiranë.

 

Ekspozita e titualluar “Përtej Rrënojave”  dhe e organizuar tek instilacioni “Reja” nga Fujimoto në Tiranë, përmban 180 punime të fëmijëve nga e gjithë Shqipëria të prekur nga tërmeti, dhe do të vijojë me një ankand me anë të të cilit pikturat do të shiten me qëllim mbledhjen e fondeve për të blerë pajisje elektronike për ndjekjen e mësimit për fëmijët që u prekën nga tërmeti fatal i Nëntorit 2019.

 

 

Më shumë

Bashkimi Europian heq kufizimet e udhëtimeve për Shqipërinë

Qeveritë e Bashkimit Evropian vendosën ditën e sotme të heqin kufizimet e udhëtimeve për Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Serbinë, megjithatë disa shtete anëtare të unionit mund të kërkojnë një test negativ të COVID-19 ose karantinë disa ditorë për të lejuar hyrjen në vend.   Shqipëria, Libani, Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Tajvani […]

Më 5 qershor të vitit 1920 filloi lufta e shqiptarëve për çlirimin e Vlorës

Lufta e Vlorës ishte një luftë e armatosur e popullit shqiptar për çlirimin e krahinës së Vlorës nga pushtuesit italianë dhe për bashkimin e saj administrativ me pjesën tjetër të Shqipërisë. Forcat italiane ishin vendosur në Vlorë gjatë Luftës së I Botërore. Vendimi për fillimin e Luftës së Vlorës u mor nga përfaqësuesit e […]

“Na riktheni abonetë”, Qytetarët në protestë pas pabesisë së Veliajt

Qytetarë dhe aktivistë të ndryshëm kanë protestuar përpara Bashkisë Tiranë në lidhjen me heqjen e abonesë së përgjithshme gjatë muajve të verës.   Personat e pranishëm në protestë, ku shumica ishin të rinj dhe studentë njëkohësisht, janë shprehur se nuk janë në gjendje ta përballojnë me nivelin e pagave në vend, blerjen e disa […]

Të zhdukurit në komunizëm

Në takimin që Autoriteti për Informimin mbi Dosjet e ish Sigurimit të Shtetit që zhvilloi më 28 maj në mjediset e Muzeut të qytetit të Shkodrës merrnin pjesë përfaqësues të familjeve të të zhdukurve, nga Shkodra dhe Malësia e Madhe, si dhe ambasadori Prezencës së OSBE në Shqipëri, Vincenzo Del Monaco.   Drejtuesja e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara