Albanian Profile
e shtunë 15 maj 2021
e shtunë 15 maj 2021

 

Peshkopi ortodoks me origjinë arbëreshe Alejandro Greco është kthyer në një `sensacion` në internet pasi u shfaq në një foto me flamurin shqiptar.

 

Në fakt, duket se flamuri kuq e zi, sipas diaspora.al, e shoqëron kudo klerikun e lartë që është një personalitet dhe aktivist i çështjeve shqiptare. Greco e cilëson veten si “Kryepeshkopi i shqiptarisë”, dhe shihet shpeshherë me simbole shqiptare.

 

Kjo ka bërë që popullariteti i tij të rritet ndjeshëm mes shqiptarëve në Argjentinë, por edhe jashtë kufijve të vendit. Së fundi, ai ka pushtuar vëmendjen për shkak të një postimi në  përvjetorin e patriotit Mihal Grameno.

 

“Motra e Vëllezër Shqiptarët i dashur, të gjithë Shqiptarët e nderuar që duan të mirën e Atdheut, të gjithë pa përjashtim, përkujtojmë 90 vjetorin e vdekjes së publicistit, shkrimtarit dhe atdhetarit tonë të madh Mihal Ilia Grameno. Lavdi e përjetshme për Patriotin dhe heroin e pavdekshëm që la gjurmë historike në të mirë të kombit shqiptar”. Ka shkruar ai. Greco e ka origjinën nga Kalabria dhe është famulltar në kryeqytetin e Argjentinës Buenos Aries.

 

Më shumë

10 mijë vdekje në tre muajt e parë të vitit

Në tre muajt e parë të vitit statistikat e fataliteteve kanë shënuar shifrën më të lartë historike ku numri i personave që kanë humbur jetën i është afruar numrit 10 mijë.   Sipas Institutit të Statistikave Shqiptare, në periudhën Janar – Mars kanë vdekur  9.657 persona, duke u rritur me 56% krahasuar me […]

Malësi, në Shtëpinë Muze në Bardhaj përkujtohet figura e Dedë Gjo Lulit

Në Shtëpinë Muze në Bardhaj të Hotit në Malësi u përkujtua figura e Dedë Gjo Lulit, i cili cilësohet si njëri ndër udhëheqësit që i parapriu shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë.   Në manifestim morën pjesë personalitete nga rajoni dhe diaspora si dhe ish presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, i cili gjatë presidencës së […]

Gjermania jep 50 milionë euro për transport të gjelbër në Tiranë

Transporti urban publik shihet si shkaktar kryesor i ndotjes së ajrit në Tiranë. Tani me ndihmën gjermane i hapet rruga një projekti për transportin ekologjik.   Burime zyrtare nga Ambasada Gjermane në Tiranë, bëjnë të ditur se i është hapur rruga zbatimit të fazës fillestare të projektit “Transporti Ekologjik në Tiranë”. “Ky projekt ka […]

Ekspozita: Historia e hebrenjve në Shqipëri përmes 150 dokumenteve dhe fotografive

Janë 20 stenda me rreth 150 dokumente dhe foto të marra nga Arkivi Qendror Shqiptar dhe u vendosën zonën e Pazarit të ri në Tiranë. Është historia e hebrenjve në Shqipëri të viteve 1933 – 1944!   Elsa Saka, drejtore e evidencës qendrore në Arkivë, tregon se qëllimi i kësaj ekspozite është sjellja në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara