e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

 

Një peshk i njohur për ngrënien e testikujve të notarëve meshkuj është gjetur për herë të parë në ujërat evropiane.

 

Pacu, një lloj peshku piranha i njohur për dhëmbët e tij “si njeri”, zakonisht gjendet në pellgun e lumit Amazon. Sidoqoftë, një media lokale Gentside ka raportuar se një nga peshqit 20.3 cm u kap nga peshkatari Einar Lindgreen në një kurth ngjalash të vendosur në brigjet jugore të Suedisë.

 

Sipas Henrick Carl nga Muzeu i Historisë Natyrore të Danimarkës Pacu normalisht nuk është i rrezikshëm për njerëzit, por ka një pickim mjaft serioz.

 

Ai tha për mediat: “Ka pasur incidente në vende të tjera, të tilla si Papua Guinea e Re ku disa burrave u janë këputur testikujt”.

 

Ai shtoi se ndërsa Pacu është kryesisht vegjetarian, ata mund të jenë një kërcënim për zhytësit meshkuj. Është e mundur që Pacu, i gjetur mund të jetë hedhur pasi është mbajtur si një kafshë shtëpiake.

 

Devon Pacu u zbulua në 2015. Ekologu Mark Diamond ka thënë për The Guardian: “Përderisa piranjat nuk mund të mbijetojnë në klimat më të ftohta të Mbretërisë së Bashkuar, kjo zbulim i fundit nxjerr në pah një çështje reale që lëshimi i kafshëve shtëpiake ose bimëve ekzotike të padëshiruara në lumenj mund të ketë pasoja serioze për jetën e egër vendase”.

 

Peter Rask Møller i Muzeut të Historisë Natyrore të Danimarkës, Universiteti i Kopenhagës, thotë se juria ende nuk është i sigurt nëse ky peshk i gjetur në ujërat Skandinave është një tjetër i arratisur nga akuariumi apo udhërrëfyesi për një pushtim të piranjës.

 

“Notarët meshkuj duhet të mbajnë pantallonat e tyre në rast se ka më shumë Pacus në ujërat tona të ftohta Baltike”, ka shtuar më tej Peter Rask Møller.

Më shumë

Konferenca Botërore për Klimën: “Duhet të veprojmë tani”

Në Konferencën Botërore të Klimës që po zhvillohet në Glasgou të hënën vështrimi drejtohet tek takimi i krerëve të shteteve dhe qeverive nga e gjithë bota. Sinjalet para konsultimeve nuk kanë qenë shumë shpresëdhënëse.     “Ora është një 1 minutë para mesnate dhe ne duhet të veprojmë tani”, kërkon kryeministri i vendit mikpritës, […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

Raporti i BE: 76.5% e ujërave në Shqipëri të shkëlqyera, zonat e plazhit me ndotjen më të madhe

Publikohet raporti i Bashkimit Europian për cilësinë e ujërave detare por edhe në tokë, ku Shqipëria renditet e 20-a nga 30 shtete të monitoruara.   Sipas raportit 76.5 për qind e ujërave në Shqipëri kanë kualitet të shkëlqyer, 95.8% kanë cilësi të pranueshme dhe 4.2% klasifikohen si zona të ndotura.   Renditja sipas […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara