Albanian Profile
Saturday 30 September 2023
Saturday 30 September 2023

 

Një recetë fantastike dhe shumë e shijshme është ajo e petullave me djathë të bardhë, hudhra dhe nenexhik (dhjosmë).

 

Një recetë tipike tradicionale e amvisave përmetare dhe e zonave të jugut të Shqipërisë kryesisht.

 

Tradita e hershme e gjysheve dhe nënave trashëgohet brez pas brezi. Receta e petullave pavarësisht se pasurohet me përbërës të tjerë ajo mbetet përherë e gjithmonë më e preferuara.

 

Të shijshme, me sipërfaqen pakëz krokante dhe të buta nga brenda, nga fëmijëria e në çdo moshë ato tërheqin shijen e kujtdo.

 

Më poshtë ju sjellim përgatitjen e petullave të shtëpisë me hudhra, djathë dhe nenexhik (dhjosmë), një recetë fantastike për ta përgatitur në familje në çdo kohë.

 

Receta e shijshme e përgatitjes së petullave me hudhra, nenexhik e djathë:

 

2 gota uji me miell

 

1 gotë uji me kos

 

1 kokërr vezë

 

Gjysmë luge kafeje me sodë

 

Vaj

 

Pak kripë

 

Pak nenexhik (dhjosmë) i freskët i grirë hollë

 

Pak gjalpë (një lugë të vogël)

 

2 thelpinj hudhra

 

2-3 lugë gjelle me djathë të bardhë të thërrmuar

 

Përgatitja e petullave

Në një tas të madh hedhim vezën, kosin, kripën, djathin e thërmuar, hudhrat e shtypura, nenexhikun dhe pak gjalpë.

 

I rrahim fortë të gjithë përbërësit dhe më pas hedhim miellin dhe sodën.

 

Vijojmë t’i rrahim fortë derisa masa e brumit të jetë e njëtrajtshme.

 

Brumi duhet të jetë gjysmë i trashë dhe elastik.

 

Hedhim vajin në një tigan, të cilin e vendosim në zjarr.

 

Kur vaji të jetë nxehur nisim të skuqim petullat.

 

Mund të përdorim një lugë gjelle për ndarjen e brumit për çdo petull.

 

Duhet të kujdesemi që largësia nga njëra tjetra duhet të jetë deri në 3 apo 4 cm sepse gjatë skuqjes brumi hapet.

 

Petullat skuqen nga njëra anë dhe pastaj kthehen nga ana tjetër.

 

Nëse preferoni, pasi i keni skuqur petullat mund t’i shoqëroni me kos.

 

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara