e enjte 25 shkurt 2021
e enjte 25 shkurt 2021

 

Poete e pedagoge me një sërë çmimesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, 77-vjeçarja Louise Glück – familja e saj është nga hebrenjtë e Hungarisë – është nga sot fituese edhe e Çmimit “Nobel për Letërsinë”.

 

Akademia suedeze e ka vlerësuar shkrimtaren amerikane 77-vjeçare, për “zërin e pagabueshëm poetik që me bukurinë e thjeshtë e bën ekzistencën individuale universale”.

 

Glück ka fituar në vitin 1993 Çmimin “Pulitzer” dhe që prej 2003 ka qenë kandidatja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Akademinë Suedeze. Ajo ka fituar gjithashtu çmimin Pulitzer dhe National Book Award.

 

Lexuesi shqiptar nuk ka mundur ta njohë me një botim të plotë, por ka përkthime sporadike të poezive të saj, të botuara në revista letrare dhe antologji poetike.

 

Vitin e kaluar fitues i çmimit Nobel për Letërsinë ishte Peter Handke.

 

Më shumë

Teatri Kombëtar vazhdon shfaqjet online për publikun

Teatri Kombëtar vazhdon që të jetë aktiv sa i përket shfaqjeve të projekteve të ndryshme të cilat kanë qenë të suksesshme për këtë institucion.   Këto shfaqje të cilat transmetohen online në rrjetet sociale, janë pjesë e iniciativës që ka ndërmarrë “Teatri Kombëtar” për të qenë sa më afër publikut të tij artëdashës […]

KADARE “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”

2021 ka nisur mbarë për shkrimtarin Ismail Kadare, i cili është nderuar nga presidenti francez Emmanuel Macron me titullin e lartë shtetëror “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”. Përmes një dekreti të posaçëm që mban datën 31 dhjetor, Kadare e ka marrë këtë titull që e gëzojnë 250 personalitete në Francë. Krahas Kadaresë, […]

“Pop stars to opera stars” projektohet për publikun në TKOB

 Me rastin e festave të fundvitit në vitin 2018 një event i jashtëzakonshëm u vu në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit për publikun i cili pati një interes të madh për ta ndjekur atë vit. Si një ndër aktivitetet më të suksesshme, shfaqja rivjen për publikun në kushtet që së fundmi […]

Parodistët e Vlorës: Në të s’ëmës 2020-ta!

Ata janë padyshim parodistët më të famshëm të artit shqiptar. Dikur katër e sot vetëm dy, vazhdojnë të prodhojnë parodi, duke trajtuar në to temat nga më aktualet, me mjeshtrinë e humorit unik, që vetëm Parodistët e Vlorës e dijnë.   Parodistët me plot humor siç vetëm ata dijnë të bëjnë, shprehen se 2020-ta […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara