e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Shkrimtari Visar Zhiti paraqiti, pasditen e të premtes, në biblioteken publike të qytetit të Shkodrës librin e tij të fundit “Dorëshkrimet e fshehta të burgut”. Libri përmban poezitë e tij, të shkruara me dorë gjatë kohës kur ai vuante dënimin në burgun e Spaçit dhe atë të Qafë-Barit.  Poeti vuajti 10 vite heqje të lirisë për poezitë, që regjimi komunist i kohës i shpalli armiqësore.

 

“Libri që sapo ka dalë janë poezitë e shkruara në dy burgjet ku kam qenë unë në Spaç dhe në Qaf Bari por, në ndryshim me librat e tjerë boimi është anastatik, pra siç janë fletoret e shkruara me dorë botuesi mendoi, botuesi i dashur për lexuesin botuesi Onufri, mendoi t’i nxjerrë në një botim anastatik dmth lexuesi do të ketë po atë ndjesi sikur do t’i lexonte në fletore në burg. Pra është një intimitet me lexuesin në rastin e këtij botimi Libri përmbledh si të thuash atë vuajtje, atë tmerr, atë ferr që kaluam me mesazhin që e kaluara të kujtohet por mos t’u përsëritur por njëpërvojë që ja u ktheka dhe në poezi. Unë them se nënkuptimin e mirë të kësaj fjale kemi dhe një letërsi tjetër e cila erdhi nga internimet nga burgimet një letërsi që sjell vuajtjen dhëmbjen shkrimtari i madh universal Franc Kafka thoshte nuk ka letërsi të madhe pa moralin dhe të vërtetën kjo letërsi i sjell letërsisë shqipe një të vërtetë dhe një moral që mungon dhe vjen me qëllimin që të pasurojë  letërsinë shqipe dhe jo të zëvendësojë atë që është arritur deri më tash.”, tha shkrimtari Zhiti në një intervistë për VOA-n.

 

 

 

Më shumë

Poezitë e shkruara me dorë në burg, Visar Zhiti prezanton librin e fundit

Shkrimtari Visar Zhiti paraqiti, pasditen e të premtes, në biblioteken publike të qytetit të Shkodrës librin e tij të fundit “Dorëshkrimet e fshehta të burgut”. Libri përmban poezitë e tij, të shkruara me dorë gjatë kohës kur ai vuante dënimin në burgun e Spaçit dhe atë të Qafë-Barit.  Poeti vuajti 10 vite heqje të […]

Shtatori, muaji i Trashëgimisë Kulturore – Dea e Butrintit

Koka e Apollonit ose e njohur si Dea, një nga kryeveprat e artik antik në Shqipëri gjendet e ekspozuar që nga viti 1981 në Muzeun Historik Kombëtar.   Mermer. Lartësia 50 cm, Butrint, gjysma e parë e shek. IV p.e.s.       Dea e Butrintit, është koka e një skulpture gjetur në sitin […]

Nis festivali ndërkombëtar i filmit në Kosovë

Të ftuar të shumtë kryesisht të botës së artit morën pjesë në hapjen zyrtare të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Prifest.   Festivali është hapur me filmin “Zgjoi”, të regjisores Blerta Basholli, film ky që deri më tani ka fituar shumë çmime ndërkombëtare.   Por për Bashollin është ndjenjë e vecantë që filmi të shfaqet […]

Bregoviçi i kontestuar

Asnjë koncert tjetër nuk ka ndezur një debat kaq të madh në botën shqiptare si ai i këngëtarit Goran Bregoviç në Korçë. Mjaft vetë kërcyen nën tingujt e muzikës së tij, por nuk munguan edhe incidentet megjithë masat e sigurisë.   Nata e fundit duhet të ishte kulmi i festës që zgjat prej një […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara