e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Teksa dimri ka nisur tashmë krhahas shqetësimeve që ka krijuar pandemia, për banorët e qytetit të Pogradecit një tjetër dhimbje koke është edhe sigurimi i lëndës drusore për ngrohje. Përgjatë viteve të fundit cmimi i tyre ka pësuar rritje graduale dhe prej disa 3 vitesh ka mbetur në niveli 38-40 metër katror. Referuar faktit se shumë familje jetojnë me përkrahje sociale apo pensione një cmim i tillë është tepër i lartë. Për pasojë viteve të fundit njerzit blejnë gjithmonë e më pak. Sajmir Shaqollari i cili tregëton dru tregon për RTSH Korçën së më parë njerzit blinin nga 5-10 m tashmë fillon nga gjysëm metri deri në dy apo tre.

 

Tepër e vështirë situata është për pensionistët në këtë periudhë. Nexhi Shkullakun pensionist e gjejmë ne fushën e druve, ai ka marrë vetëm 1 metër dhe ato po i can vetë pasi nuk i leverdis të marrë puntor. Sipas tij cmimi është tepër i shtrenjtë.

 

Rënia e blerjeve apo cmimi i papërballueshëm nuk prek vetëm tregëtarët apo konsumatorët, ata që po e ndjejnë mjaf këtë janë edhe dru carësit. Kastrioti mban familjen me këtë punë, por se tashmë ka ditë që shkon edhe pa para në shtëpi.

 

Në qarkun e Korcës shumica e familjeve ngrohen me dru, por për shkak të cmimit dhe perudhës që zgjat dimrit po orientohen drejt energjisë por edhe kjo është luks më vete.

 

Më shumë

Akademia e Shkencave miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së IHRA është “një hap plotësisht i natyrshëm”.     JNS – Akademia e Shkencave e Shqipërisë, institucioni më i rëndësishëm shkencor i vendit, miratoi të enjten përkufizimin e punës së Aleancës Ndërkombëtare të Përkujtimit […]

177 vjet nga lindja e Atit të Kombit, Ismail Qemali

Udhëheqës i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. Lindi në Vlorë më 16 Janar 1844 në një nga familjet më të mëdha të Shqipërisë së Jugut. Pasi kreu shkollën fillore në vendlindje, vijoi studimet në shkollën plotore turke në Selanik, ku ishte internuar familja e tij dhe më pas kreu gjimnazin “Zosimea” në Janinë. Në vitin 1860 […]

Urgjenca Kombëtare bën bilancin: Në 2020 ndodhën 6248 aksidente rrugore me 159 viktima

Pavarësisht se viti 2020 ishte pjesësisht në karantinë dhe me dalje të kufizuara, aksidentet rrugore kanë regjistruar sërish një bilanc të errët. Sipas të dhënave, gjatë 2020, në të gjithë vendin janë regjistruar 6248 aksidente, ndërsa 159 persona kanë humbur jetën. Numrin më të lartë të aksidenteve e regjistron Tirana me 2631 aksidente, e […]

157 – vjetori i lindjes së Isa Boletinit

Isa Boletini i njohur si Isë Boletini u lind në Boletin afër Mitrovicës më 15 janar 1864 dhe u shua në Podgoricë më 23 janar 1916.   Është një ndër figurat qendrore kombëtare dhe kryengritës shqiptar në Vilajetin e Kosovës, pjesëmarrës në rini në veprimet e Lidhjes së Prizrenit. Më pas shërbeu si kryetar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara