e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

Në kulmin e pandemisë Athina vendos një ligj të ri dhe me këtë ndez grindjen me universitetet. Studentët dhe pedagogët po luftojnë për të drejtat e tyre.

 

Përpara dekanatit të Universitetit Aristoteli në Selanik është varur një pllakat. Disa qindra studentë e mbajnë të bllokuar godinën – në korpusin që zakonisht është bosh për shkak të pandemisë. Pothuajse po aq policë qendrojnë përballë studentëve në territorin e universitetit. Studentët demonstrojnë kundër një ligji të miratuar së fundi, i cili parashikon, që policët të dislokohen në korpusin e universitetit. Me këtë qeveria synon të reagojë ndaj gjoja veprimeve kriminale nëpër univeristete. Por në universitete mendohet, se pas kësaj qendrojnë të tjera motive. Pedagogët dhe studentët po luftojnë tani për të drejtat e lirive të tyre duke tërhequr vëmendjen për rolin e rëndësishëm të universiteteve në historinë e Greqisë.

 

Plagë të së shkuarës

 

Fotini Tsibiridou, profesore në Universitetin Makedonia të Selanikut, është një ndër 1000 akademiket, që protestojnë kundër këtij ligji: “Unë druaj një kulturë ushtarake, që mund të futet në universitet bashkë me policinë. Kjo nuk përshtatet me bazën e lirisë së dialogut dhe të mendimit kritik.” Prania e policisë më shumë të krijon imazhin e shtypjes së kulturës. Fjalët e Tsibiridous kanë jehonën e një lufte kulturore, që po dominon prej disa dekadash jetën politike e shoqërore  në Greqi. Pushtimi i Greqisë nga Wehrmacht-i i Hitlerit kulmoi me një luftë të përgjakshme civile, që u zhvillua mes partizanëve të majtë në Veri të Greqisë dhe qeverisë konservatore në Athinë. Që nga ajo kohë e majta dhe e djathta përballen në mënyrë të papajtueshme në Greqi. Tsibiridou rrënjët e konfliktit të sotëm i gjen nga ajo kohë: „Për shkak të kësaj simptome të luftës civile, që çoi edhe tek junta ushtarake në vitet 1967 deri më 1974 ka shumë kujtime të këqia për policinë.” Më 1974 mori fund koha e juntës ushtarake ndër të tjera edhe sepse, një kryengritje e studentëve në Universitetin e Athinës u mposht. Me azilin universitar që u aplikua pas kësaj universiteti konsiderohet qysh nga ajo kohë si një mjedis i mbrojtur për të përndjekurit politikë – derisa më 2019 qeveria e shfuqizoi këtë e tani do të vendosë policinë në korpus.

 

Arsimim më i mirë nga prania e policisë?

 

Theodoros Kallitsis nga partia Nea Dimokratia në Selanik nuk e kupton indinjatën. Ai e mbështet kryetarin e partisë dhe kryeministrin Kyriakos Mitsotakis me ligjin e ri. Ëndrra e tij është, që Selaniku të bëhet qendra kulturore dhe shkencore e Ballkanit. Në këtë drejtim luajnë rol të rëndësishëm universitetet, por në to mungon siguria, thotë ai: “Detyra e policisë greke është të mbrojë universitetet, të garantojë sigurinë për studentët dhe pedagogët.”

 

Ai bën fjalë për kriminalitet në korpusin universitar. Vjedhje, vidhen pajisje, për të prodhuar drogë, si dhe aksione politike të grupeve radikale të majta. Një ngjarje e tillë ndodhi në tetor. Studentë të majtë sulmuan një dekan të një universiteti ekonomik të Athinës dhe e detyruan atë të mbajë një parrulle me deklaratë solidariteti për shtëpitë e Athinë dhe të Selanikut të zaptuara nga të majtët. Qeveria e qendrës së djathtë drejtuar nga Kyriakos Mitsotakis më 2019 udhëzoi lirimin me dhunë të këtyre shtëpive.

 

Kallitsis nuk e kupton kritikën, madje as në kontekstin historik: “Do të krijohet një shërbim privat sigurie, që do të paguhet nga policia. Kjo strukturë do të jetë nën drejtimin e administratës së universitetit. Policia nuk do të jetë e armatosur”, thotë ai. Por nuk është kaq e thjeshtë. Policët e korpusit universitar do të lejohen të kontrollojnë personat, t’i arrestojnë ata përkohësisht apo t‘i marrin në pyetje. Kjo i tejkalon kompetencat e shërbimit të sigurisë. Pikërisht të tilla ndërhyrje në liri si dhe anulimin e azilit universitar që vlen që nga koha e juntës ushtarake duan të pengojnë protestuesit.

 

Qeveria e Nea Dimokratia është e vetme me këtë ligj të ri. Pjesa më e madhe e administratave të universiteteve, madje edhe e vetë universitetit konservator të Athinës, sindikata e policisë si dhe anëtarë me poste të Nea Dimokratia janë kundër dislokimit të policëve në universitete. Universitetet i kanë paraqitur një propozim qeverisë: Ato kërkojnë një truprojë private në korpus. DW

 

 

 

Më shumë

Një udhëtim me barinjtë e fundit nomadë të Greqisë: Një trashëgimi e gjelbër, në zhdukje

Praktika e qëndrueshme bujqësore e kullotjes së deleve daton mijëra vite më parë. Ne takojmë njerëz që e mbajnë gjallë traditën, pavarësisht presionit nga bujqësia e turizmi i industrializuar dhe ndryshimet klimatike.   Gjatë 53 viteve, Eleni Tzima dhe bashkëshorti i saj Nasos Tzimas i kanë ndërtuar kullotat e tyre ndërmjet një distance […]

Grekët braktisin Athinën pak orë para mbylljes

Këto pamje vijnë sot nga Athina. Trafiku në rrugët nacionale është rritur ndjeshëm sot pasi shumë athinas po largohen nga kryeqyteti për në fshatrat e tyre, pak para bllokimit për shkak të koronavirusit, që nis nesër në 06.00 të mëngjesit, deri më 30 nëntor.   Mediat greke raportojnë se nga ora 6.00 deri në […]

Greqia në karantinë për herë të dytë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka njoftuar sot një bllokim tre javor në të gjithë vendin, në përpjekje për të ndaluar një rritje agresive të infeksioneve me Covid-19. Ky bllokim do të jetë i dyti për Greqinë dhe do të hyjë në fuqi nga e shtuna në mëngjes. Gjatë kësaj bllokade kombëtare, të gjitha dyqanet […]

Masat kufizuese, Greqia ndahet më dysh, maska me detyrim në çdo ambient, ora policore shtrihet në gjithë vendin

Masat do të hyjnë në fuqi nga 3 nëntori Ndër masat e reja Covid-19 të njoftuara nga Kryeministri Mitsotakis të Shtunën për të frenuar përhapjen e pandemisë ishin mbyllja totale e restoranteve, aktivitetet sportive, si dhe vendet e argëtimit, ndërsa do të ketë një shtetrrethim nga 12 në 5 të mëngjesit.   Bllokimi special, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara