e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Gjykata Kushtetuese në Varshavë ka shpallur pjesë të së drejtës evropiane të papajtueshme me ligjin bazë të shtetit sovran të Polonisë. Disa e shohin këtë vendim si një hap të parë drejt daljes së vendit nga BE.

 

Institucionet evropiane “shkojnë përtej fuqive të tyre dhe një numër traktatesh evropiane nuk përputhen me ligjin bazë polak”, tha Gjykata Kushtetuese polake, duke e futur vendin në një krizë të vërtetë.

 

“Përpjekja e Gjykatës Evropiane për të ndërhyrë në drejtësinë polake shkel (…) sundimin e parësisë së Kushtetutës dhe sundimin e sovranitetit të një vendi në procesin e integrimit evropian,” thuhej në vendimin e gjyqtarëve kushtetues polakë. Dy prej tyre ishin të mendimit të kundërt, por shumica i shpallën antikushtetuese pjesët e traktateve evropiane.

 

Kriza midis Varshavës dhe Brukselit

 

Shpallja e vendimit u shty disa herë. Dhe tani do të përkeqësojë klimën midis Varshavës dhe Brukselit. “Ne nuk po flasim më për një hendek midis dy vendeve në këtë konflikt, por për një vrimë të zezë në të cilën po futet Polonia,” tha Robert Grzeszczak, një profesor i së drejtës evropiane në Universitetin e Varshavës.

 

Protestuesit thërrisnin “Turp!” Nën dritaret e Gjykatës Kushtetuese në Varshavë. Nuk është sekret që Julia Psilebska, kryetare e seancës gjyqësore, është një besuese e udhëheqësit të partisë në pushtet Ligji dhe Drejtësia (PiS), Jaroslav Kaczynski .

 

Në zemër të mosmarrëveshjes ligjore midis Varshavës dhe Brukselit është një pyetje themelore: si korrespondojnë ligjet kombëtare dhe evropiane dhe cila prej tyre përfundimisht qëndron më e lartë? E gjitha filloi me një reformë të mekanizmit për emërimin e gjyqtarëve. Kandidatët e pasuksesshëm për Gjykatën Supreme u përpoqën pa sukses të sfidojnë procedurën para Gjykatës Supreme Administrative të vendit.

 

Partia qeverisëse PiS që nga viti 2015 ishte kujdesur më parë me ligj për ta bërë një rishikim të tillë praktikisht të pamundur. Kështu, çështja arriti në Gjykatën Evropiane, e cila vendosi që edhe për çështjet kushtetuese, ligji evropian është mbi të drejtën kombëtare. Në këtë sfond, kryeministri polak Mateusz Morawiecki i kërkoi Gjykatës Kushtetuese të vendit një interpretim se cila e drejtë ka përparësi – kombëtare apo evropiane ?

 

“Ky mosmarrëveshje nuk është i ligjshëm”

 

“Ky mosmarrëveshje nuk ka të bëjë me ligjin, është politikë e pastër,” tha profesori Grzeszczak. “Ne shohim efektin e presionit politik të ushtruar nga qeveria në Gjykatën Kushtetuese shumë të bindur.” Ai pret një reagim të mprehtë nga KE, e cila mund të paraqesë ankesa të reja kundër Polonisë, si dhe të ngrijë më shumë para nga fondet evropiane. “Pyetja është nëse do të largohemi nga BE -ja ose do të hidhemi jashtë,” tha ai. Në çdo rast, topi tani është në fushën e BE -së, tha ai.

 

Por në rastin e Polonisë, gjërat janë veçanërisht të nxehta: ka arsye për të dyshuar në pavarësinë e Gjykatës Kushtetuese Polake, veçanërisht pas reformës së saj të paligjshme. Gjykata e të Drejtave të Njeriut në Strasburg pyeti kohët e fundit nëse gjykata e Varshavës mund të merrte vendime të lira dhe të drejta dhe madje tha se përbërja e saj ishte plotësuar pjesërisht në mënyrë të paligjshme.

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara