e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

Dy emisarë të lartë amerikanë, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo dhe Këshilltari senior (njëkohësisht dhëndërr i Presidentit Trump) Jared Kushner,  do të vizitojnë këto ditë disa vende arabe, si ndarazi, ashtu edhe sëbashku. Përveç promovimit të Marrëveshjes së Paqes midis Emirateve të Bashkuar dhe Izraelit si dhe tratativave për ta shtrirë këtë marrëveshje edhe në vende të tjerë arabë, ata do të realizojnë një rivlerësim të përgjithshëm të gjendjes së sotme të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe rolit të rëndësishëm të vendeve arabe në këtë proçes. 

Vizitat e tyre mbulojnë të gjithë vendet arabe,nga Maroku në Arabinë Saudite e Sudan, përfshirë Bahreinin, Omanin dhe Katarin.

Është parashikuar që Sekretari i Shtetit Mike Pompeo të takojë në Katar me përfaqësuesit e talebanëve afganë, për të diskutuar mbi negociatat mbi paqen brenda Afganistanit, të cilat janë të domosdoshme për të bërë të mundur tërheqjen e trupave amerikane nga ky vend.

Këto udhëtime të emisarëve të lartë amerikanë bëhen në sfondin e përpjekjeve të SHBA, juridikisht paksa të komplikuara, për të rivendosur sanksionet kundër Iranit, përpjekje të mbështetura nga Izraeli dhe vendet arabe sunite të Gjirit. 

Marrëveshja e Paqes midis Emirateve të Bashkuar dhe Izraelit  shënon rikthimin e fuqishëm të rolit të SHBA në skenën e Lindjes së Mesme, pas një periudhe të gjatë të rënies së prestigjit amerikan për shkak të politikave sinistroide të ish administratës Obama.  

Tashmë për të gjithë vendet e Gjirit është bërë e qartë se çështje themelore në rajon janë kërcënimi sistemik i Iranit dhe përpjekjet e mbrapshta të Turqisë për të rivendosur hegjemoni në rajon dhe në Mesdhe dhe jo më çështja palestineze. Në këtë sfond, marrëveshje të tjera midis Izraelit dhe vendeve arabe janë të mundshme e të parashikueshme.  

 

Më shumë

Biden mban qëndrim të ashpër ndaj Turqisë

Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden po mban një qëndrim të ashpër ndaj Turqisë për shkak të blerjes së sistemit raketor rus.   Biden nuk e ka ndryshuar qëndrimin e administratës së paraardhësit të tij, Donald Trump për këtë çështje.   “Pozicioni ynë nuk ka ndryshuar. Ne i bëjmë thirrje Turqisë […]

Një bombardues amerikan ka fluturuar mbi Gjirin Persik

Shtetet e Bashkuara njoftuan se një bombardues B-52 ka kryer një fluturim mbi Gjirin Persik si shenjë e demonstrimit të fuqisë dhe “parandalimit të një agresioni të mundshëm”. Njoftimi i ushtrisë amerikane vjen në kohën e tensioneve në rritje me Iranin dhe frikës se shkaku i tyre mund të vie deri te ndonjë sulm […]

G7 kërkon lirimin e menjëhershëm të Navalnyt

Vendet e grupit G7 e quajtën të “motivuar politikisht” burgosjen e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny dhe kundërshtuan “shtypjen e dhunshme” të protestuesve pro-Navalny nga ana e Rusisë.   Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e jashtëm të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kërkuan “lirimin e menjëhershëm […]

Forumi i Davosit – Presidenti i Kinës Xi Jinping, i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar për bashkim

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë në Ngjarjen Virtuale të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) të Axhendës së Davosit dhe mbajti një fjalim të posaçëm të hënën në Pekin përmes lidhjes me video.   “Pandemia është larg përfundimit. Ringjallja e fundit e rasteve të epidemisë na kujton se duhet të vazhdojmë luftën,” tha […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara