e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

 Me rastin e festave të fundvitit në vitin 2018 një event i jashtëzakonshëm u vu në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit për publikun i cili pati një interes të madh për ta ndjekur atë vit.

Si një ndër aktivitetet më të suksesshme, shfaqja rivjen për publikun në kushtet që së fundmi po dikton pandemia globale. Meqënëse për të evituar grumbullimet e shumta, eventet artistike tashmë janë shtyrë për një kohë të papërcaktuar, drejtuesit e TKOB kanë menduar që këtë aktivitet të mbajtur tre vite më parë ta risjelin edhe njëherë tjetër për publikun.

Eventi i emërtuar “Pop stars to opera stars” do të vijë si një dhuratë nga TKOB për festën e vitit të ri 2021. Në këtë event ka magji, muzikë, artistë të muzikës pop të cilët bëjnë bashkë më artistët më të mirë në një koncert gala me pjesët më të bukura të operetave më të famshme, pjesët më të gëzueshme të baletit dhe këngëve klasike.

“Pop stars to opera stars” do të rishfaqet sot në mbrëmje në Led Wall-in e vendosur në fasadën e jashtme të Teatrit Kombëtar Të Operas dhe Baletit.  rtsh

Më shumë

Poezitë e shkruara me dorë në burg, Visar Zhiti prezanton librin e fundit

Shkrimtari Visar Zhiti paraqiti, pasditen e të premtes, në biblioteken publike të qytetit të Shkodrës librin e tij të fundit “Dorëshkrimet e fshehta të burgut”. Libri përmban poezitë e tij, të shkruara me dorë gjatë kohës kur ai vuante dënimin në burgun e Spaçit dhe atë të Qafë-Barit.  Poeti vuajti 10 vite heqje të […]

Shtatori, muaji i Trashëgimisë Kulturore – Dea e Butrintit

Koka e Apollonit ose e njohur si Dea, një nga kryeveprat e artik antik në Shqipëri gjendet e ekspozuar që nga viti 1981 në Muzeun Historik Kombëtar.   Mermer. Lartësia 50 cm, Butrint, gjysma e parë e shek. IV p.e.s.       Dea e Butrintit, është koka e një skulpture gjetur në sitin […]

Nis festivali ndërkombëtar i filmit në Kosovë

Të ftuar të shumtë kryesisht të botës së artit morën pjesë në hapjen zyrtare të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Prifest.   Festivali është hapur me filmin “Zgjoi”, të regjisores Blerta Basholli, film ky që deri më tani ka fituar shumë çmime ndërkombëtare.   Por për Bashollin është ndjenjë e vecantë që filmi të shfaqet […]

Bregoviçi i kontestuar

Asnjë koncert tjetër nuk ka ndezur një debat kaq të madh në botën shqiptare si ai i këngëtarit Goran Bregoviç në Korçë. Mjaft vetë kërcyen nën tingujt e muzikës së tij, por nuk munguan edhe incidentet megjithë masat e sigurisë.   Nata e fundit duhet të ishte kulmi i festës që zgjat prej një […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara