e hënë 26 korrik 2021
e hënë 26 korrik 2021

 

Qyteti i Durrësit po përjeton masakër mjedisore, pasi ngado të hedhësh sytë sheh vetëm grumbuj me plehra.

 

Ndërsa kemi nisur edhe sezonin turistik këto pamje që po shihni nuk janë aspak të favorshme për turistët.

 

Sikurse shihet plehrat po digjen në mes të rrugës, kur kanë kaluar vetëm dy ditë pasi çështja e mbetjeve urbane mori një zgjidhje të përkohshme.

 

Ngjarja ka ndodhur në lagjen 18 të këtij qyteti. Bashkia ka hedhur mbetjet në kanalet e ujërave të zeza që përshkojnë rrugët “Gjelbërimi” e “Azem Hajdari” dhe banorët kanë vendosur të djegin vetë mbeturinat.

 

Para dy ditësh, çështja e mbeturinave në Durrës mori zgjidhje. Pas një vit shërbim falas, kompania private ‘Integrated Energy’, ka shtuar dhe 17 ditë shërbime në menaxhimin e mbetjeve. Bashkia e Durrësit, ka kohë deri më 15 korrik.

 

 

 

 

Më shumë

Me Himnin e Flamurit biznesi i Vlorës, proteston kundër masave anti-covid

Gjatë mbrëmjes së djeshme baret dhe restorantet në zonën e Lungomares në Vlorë protestuan për  ndryshimin e orës policore nën tingujt e Himnit të Flamurit.   Disa prej pronarëve të bizneseve refuzuan ta mbyllin aktivitetin e tyre dhe më pas janë përplasur me efektivët.   Policia shoqëroi dhe tërhoqi me forcë mbrëmjen e […]

Varreza masive në lagjen “Kongresi i Përmetit” është mesjetare

Varreza masive e zbuluar më datë 7 korrik në Përmet, në lagjen “Kongresi i Përmetit”, nuk i përket ish të përndjekurve në periudhën e diktaturës së komunizmit, por nga rezultatet paraprake mendohet se është një varrezë e periudhës mesjetare.   Kjo varrezë u zbulua gjatë punimeve për zbatimin e projektit Task 5, “Për […]

Kisha Ortodokse përkujton 30 vjetorin e ardhjes në Shqipëri të Kryepiskopit Anastas Janullatos

“30-VJETORI I NISJES SË NJË MREKULLIE QË ASKUSH NUK MUND TA IMAGJINONTE”     Sot, më 16 korrik, bëhen 30 vjet nga një ngjarje shumë e rëndësishme për ringjalljen e Kishës sonë pas persekutimit të egër ateist. Më 16 korrik 1991, zbriti për herë të parë në “Rinas”, i pritur ngrohtësisht nga një grup besimtarësh […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara