e mërkurë 19 janar 2022
e mërkurë 19 janar 2022

 

Një pjesë e madhe e shoferëve u përballën në fundvit me ashpërsinë e policisë rrugore duke u vendosur gjoba të majme si “dhuratë” për fundvitin, për mosbërjen e kolaudimit, panvarsisht kohës së shkurtër që u kishte mbaruar afati dhe hallit pse nuk e kishin bërë! Që prej 1 janarit automjetet po lëvizin lirshëm në të gjithë vendin pa kontroll teknik vjetor dhe pa merakun se do gjobiten nga policia, për arsyen se kanë “lejen” nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor deri sa të rregullojnë infrastrukturën e re për koalidimin.

 

Pas kalimit të procesit të kolaudimit të automjeteve nga kompania private tek shteti, afati i vlefshmërisë të kontrollit teknik ose sic njihet të kolaudimit është shtyrë sërish.

 

Këto makina që shihni në rrugë nuk janë të sigurta pasi prej 6 muajsh në vendin tonë qarkullojnë makina të pasigurta, makina që nuk i janë nënshtruar kontrollit teknik. Këto makina fatkeqësisht vënë në rrezik jetën e qytetarëve shqiptarë.

 

“Flota e mjeteve në vendin tonë është mbi 10-15 vjecare. Duke qenë të tillë është krejt normale që pjesa më e madhe kanë nevojë për riparime të domosdoshme. Të cilët mbajnë në eficencë normale mjetin që të lëvizë në rrugë kjo në përputhje me kërkesat e Kodit Rrugor, Neni 78 dhe 79 që thotë nuk lejohet asnjë mjet të bëj lëvizje në rrugët e Republikës së Shqipërisë pa pasur kolaudimin. Pra ne kemi 6 muaj që nuk bëhet kolaudim”, thotë Artur Sulçe, ekspert rrugor.

 

Makinave që u ka përfunduar afati i kontrollit teknik, qarkullojnë lirshëm në rrugë. Drejtuesit e automjeteve u është lejuar të lëvizin në rrugë pasi kanë bërë pagën e kontrollit teknik që pritet të nisë në fund të këtej muaji. Arsyeja është se pas përfundimit te koncesionit problematik, nuk ishte ende gati vendosja ne funksion i një plani te dyte.

 

Ndërsa ne Kuvend dhe ne Presidence beri një rruge shume te gjate nisma ligjore qe rregullonte procesin e kolaudimit. Pavarësisht se kush është institucioni fajtor, me e rendesishem ne ketë moment është fakti se po mbushen 6 muaj qe automjetet e vjetra ne Shqipëri qarkullojnë te pakontrolluara nga ana teknike.

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara