e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Pranë shtëpisë Muze të Vëllezërve Frashëri, mes natyrës së mrekullueshme të Frashërit të kulturës dhe historisë, sot u zhvillua ceremonia presidenciale për dekorimin e atyre që frymëzuan idealin kombëtar dhe dashurinë për atdheun.
Vëllezërit Frashëri, figurat e kulturës dhe letërsisë shqiptare, u vlerësuan nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë z.Ilir Meta me titullin “Dekorata e Flamurit Kombëtar”, për:

 

Abdyl Frashërin, si atdhetari më i shquar në luftën për trojet shqiptare dhe bashkimin e shqiptarëve, ideolog i Rilindjes Kombëtare, organizator i Lidhjes së Prizrenit, politikan dhe gjuhëtar.

 

Sami Frashëri, ideolog i Rilindjes Kombëtare, atdhetar, gjuhëtar, dijetar , nxitës i vlerave të dijes , emancipimit , shkollimit dhe kurajës qytetare, vigan i mendimit filozofik me vizion perëndimor dhe strategjisë për shtetformimin dhe përparimin e Shqipërisë.

 

Naim Frashëri, për kontributin në zgjimin e vetëdijes kombëtare dhe Rilindjes kulturore, letrare në shërbim të pavarësisë së Shqipërisë, misionar, mësues dhe krijues i cili bëri jehonë atdhedashurisë, historisë, gjuhës, identitetit dhe lirisë së shqiparit.

 

Me titullin “Mjeshtër i Madh”, u vlerësua z. Kastriot Bezati, si studiues i spikatur, historian, muzeolog me aftësi profesionale dhe vlera kombëtare, veprimtar dhe intelektual, në lartësimin e figurave,institucioneve kombëtare dhe monumenteve të historisë dhe artit në Shqipëri.

 

Respekt dhe mirënjohje për figurat që ndriçuan mendjet tona dhe na treguan se atdheu jonë është më i bukuri dhe shqipja gjuha më e embël.

 

 

 

Më shumë

Vaksinohet i moshuari i parë në Shqipëri

Mbrëmjen e djeshme erdhën 7020 doza të vaksinave nga kontrata me kompaninë Pfizer, të cilat do të do të jenë në dispozicion për stafin mjekësor por edhe për më të moshuarit.     Ditën sotme ka nisur vaksinimi krahas bluzave të bardha të Shkodrës edhe për të moshuarit. Të parët që kanë marrë dozën […]

Tirana dhe Shkupi diskutojnë për integrim në Bashkimin Europian

Ministrat e jashtëm të Shqipërisë, Olta Xhakçka, dhe i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, diskutuan sot në Tiranë për bashkëpunimin dypalësh dhe rajonal në vazhdim të përpjekjeve për integrim në Bashkimin Europian.   Marrëdhëniet mes të dy vendeve u cilësuan si të shkëlqyera, po ashtu edhe sa i takon rrugëtimit të përbashkët drejt […]

Abetare dhe libra për mësimin e gjuhës shqipe në Toronto dhe Ontario

Ambasada e Shqipërisë në Kanada ka shpërndarë nëpërmjet postës abetaret dhe librat e mësimit të gjuhës shqipe në Toronto, Ontario.   Lajmi bëhet i ditur nga Ambasada e Shqipërisë në Kanada e cila njofton se ditën e sotme, në prag të semestrit të dytë, përcollëm nëpërmjet shërbimit postar abetaret, librat e mësimit të gjuhës […]

Krimi kibernetik – Policia e Shtetit: Ka persona që tentojnë të ndërhyjnë në WhatsApp-in tuaj, ja si duhet të veproni. SMS-ja që po qarkullon

Njësia për Hetimin e Krimeve Kompjuterike, në vazhdimësi të punës së saj të përditshme,  prej disa kohësh ka evidentuar problematika që kanë të bëjnë me rrjetet e komunikimit. Për të sqaruar më mirë opinionin publik, bëhet fjalë për një situatë serioze, e cila ka të bëjë me “Ndërhyrjen në të dhënat kompjuterike” dhe më […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara