Monday 24 June 2024
Monday 24 June 2024

Në vizitën e tij të parë në Shqipëri, Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli, u takua me krekrët më të lartë të vendit si dhe drejtuesit e partive politike.

Gjatë fjalës së tij në Parlament, Presidenti Sassoli deklaroi:

 

“Është nder të jesh sot me ju. Së bashku, ne ndamë një moment hidhërimi dhe trishtimi, por ju duhet të dini që mund t’i besoni Parlamentit Europian dhe se ne ndajmë të njëjtin vizion: të pajtojmë zonën gjeografike dhe politike. ”

 

“Vendimi i vitit të kaluar nuk ishte një” jo “; ishte një ngadalësim, një moment tranzicioni. Ne pamë në reagimin e popullit dhe institucioneve shqiptare që ju nuk dëshironi të hiqni dorë, por janë të përkushtuar për të vazhduar rrugën e reformës. Ky është një sinjal i rëndësishëm.

 

“Shqipëria mund të jetë një shembull në këtë rajon. Ne kemi parë se si është rritur ky vend, se po përpiqet për dialog dhe po bën përpjekje të rëndësishme për reforma, për shembull në lidhje me ligjin zgjedhor të ardhshëm dhe luftën kundër kriminalitetit dhe korrupsionit. Prandaj shpresoj se mund të hapim negociatat në Mars ose më të fundit në Qershor.

 

“Ju nuk duhet të humbni vëmendjen e reformave që janë akoma të nevojshme. Ju inkurajoj të mendoni se si mund të përshtatni më tej axhendën tuaj politike me atë evropiane, për shembull kur bëhet fjalë për Marrëveshjen e Gjelbër Europiane.

 

“Le t’i përdorim javët dhe muajt e ardhshëm me mençuri. Nuk ka asnjë plan B për Shqipërinë. Ne do të vijojmë së bashku rrugën që ju keni nisur”

 

https://www.facebook.com/eu.delegation.albania/videos/212207729947188/

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara