e shtunë 8 maj 2021
e shtunë 8 maj 2021

 

 

Në një koment të papritur të hënën, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se Turqisë i duhet një kushtetutë e re “civile”.

 

“Ndoshta ka ardhur koha që Turqia të debatojë një kushtetutë të re. Puna duhet bërë para njerëzve, me angazhimin e pjesëmarrësve të tyre në një formë transparente dhe formulimi të ketë miratimin e popullit”.

 

Gjatë një fjalimi të transmetuar në televizion, presidenti turk kujtoi se dy kushtetutat e fundit: ajo e vitit 1961 dhe ajo e vitit 1982 ishin hartuar pas dy grushteve ushtarake shteti dhe kishin gjurmë “të pashlyeshme” të “tutelës ushtarake”, raporton voa.

 

Udhëheqësi turk tha se kushtetuta e re duhet të jetë “civile” por pa ofruar hollësi.

 

Ai shtoi se do ta diskutonte këtë çështje me aleatët e partisë së tij.

 

Në vitin 2018, Turqia kaloi nga një sistem parlamentar në një sistem presidencial ku presidenti ka kompetenca të zgjeruara. Tranzicioni pasoi një referendum që ndryshoi shumë nene të kushtetutës së vitit 1982.

 

 

 

Më shumë

330 ushtarë të Kosovës, pjesë e stërvitjes “Defender 21”

Kosova po merr pjesë në stërvitjen ushtarake të NATO-s “Defender Europe 21” me 330 pjesëtarë, tha ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Meha.   “Pjesëmarrja jonë në ‘Defender Europe 21’ është 330 pjesëtarë dhe do të jetë një validim i kompanisë tonë. Kështu që, ne jemi pjesëmarrës në ‘Defender Europe 21’ dhe është kënaqësi […]

SHBA: Spekulimet për ndryshime kufijsh në Ballkan, kërcënim i panevojshëm për stabilitetin

Shtetet e Bashkuara mbeten të angazhuara në mbështetje të vendeve të Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre të integrimit evropian dhe antarësimit në institucione kyçe evropiane dhe auroatlantike, thuhet në një deklaratë të zëdhënësit të Departamentit të Shtetit, Ned Price.   Në të, zëdhënësi nënvizon se Uashingtoni vazhdon të punojë me vendet e […]

Sllovenia mohon se inicoi ndryshimin e kufijve në Ballkan

Ministri i Jashtëm slloven, Anze Logar tha sot se nuk ka asnjë “non-paper” në Ballkanin Perëndimor që disa media ia atribuojnë Sllovenisë.   Sipas tij, diskutimet për këtë dokument e kanë dëmtuar Slloveninë si dhe Bosnje e Hercegovinën.   Në seancën e komitetit parlamentar për politikën e jashtme, ministri slloven nënvizoi se strategjia e […]

Votimi i politikanëve kosovarë në Shqipëri, tregon mosbesim ndaj Kosovës

Drejtori i KDI-së, Ismet Kryeziu, ka komentuar shkuarjen e disa politikanëve kosovarë, për të marrë pjesë në zgjedhjet e sotme në Shqipëri.   Kryeziu thotë se votimi i politikanëve kosovarë në Shqipëri, nuk tregon dashni ndaj Republikës së Shqipërisë, por injorim dhe mosbesim ndaj Republikës së Kosovës.   Shkrimi i plotë nga Ismet Kryeziu: […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara