e premte 28 janar 2022
e premte 28 janar 2022

 

Presidenti i Kinës, Xi Jinpin zhvilloi vizitën e tij të parë në rajonin autonom të Tibetit, ku i bëri thirrje popullsisë lokale të ndjekin gjurmët e partisë.

Vizita e tij, e para e një lideri kinez në Tibet në tri dekada, vjen teksa vendi po përballet me shqetësime të shumta sa i takon sigurisë si pasojë e përplasjeve me Indinë dhe e tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani.

Por ajo është edhe një sinjal i fortë sa i përket unifikimit të Kinës dhe shtypjes së prirjeve për pavarësi të rajonit autonom.

Në kuadër të vizitës disaditore, Xi vizitoi disa qytete, përfshirë kryeqytetin Lhasa, ku qëndroi në manastirin dhe në pallatin e sheshit Potala.

Ky i fundit ka shërbyer si shtëpia tradicionale e liderit shpirtëror Dalai Lama, i cili jeton në mërgim dhe është etiketuar si një separatist i rrezikshëm nga Pekini.

Presidenti u takua edhe me përfaqësues të trupave kineze të vendosura në rajon, duke vlerësuar rolin e tyre në ruajtjen e politikës së një Kine të vetme.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara