e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

Presidenti i Kinës, Xi Jinpin zhvilloi vizitën e tij të parë në rajonin autonom të Tibetit, ku i bëri thirrje popullsisë lokale të ndjekin gjurmët e partisë.

Vizita e tij, e para e një lideri kinez në Tibet në tri dekada, vjen teksa vendi po përballet me shqetësime të shumta sa i takon sigurisë si pasojë e përplasjeve me Indinë dhe e tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani.

Por ajo është edhe një sinjal i fortë sa i përket unifikimit të Kinës dhe shtypjes së prirjeve për pavarësi të rajonit autonom.

Në kuadër të vizitës disaditore, Xi vizitoi disa qytete, përfshirë kryeqytetin Lhasa, ku qëndroi në manastirin dhe në pallatin e sheshit Potala.

Ky i fundit ka shërbyer si shtëpia tradicionale e liderit shpirtëror Dalai Lama, i cili jeton në mërgim dhe është etiketuar si një separatist i rrezikshëm nga Pekini.

Presidenti u takua edhe me përfaqësues të trupave kineze të vendosura në rajon, duke vlerësuar rolin e tyre në ruajtjen e politikës së një Kine të vetme.

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara