e diel 18 prill 2021
e diel 18 prill 2021

 

 

Presidenti Ilir Meta është përplasur me efektivë të policisë në ambientet e Partisë Fryma e re Demokratike. Kreu i shtetit tha se ishte telefonuar nga drejtuesi i kësaj partie Sali Shehu, ndërkohë që policia kishte shkuar në zyrat e FRD-së me një vendim të Bashkisë së Tiranës.

 

Në shkresën e dërguar 10 ditë më parë e që mban datën 3 mars, kreut të FRD-së Sali Shehu i kërkohet që të lirojë  ambientet brenda 10 ditëve, për shkak të nevojës që ka për rikonstruksion godina nga amortizimi. Sipas bashkisë së Tiranës këto ambiente do t’i kalojnë për zyra stafit dhe njësisë administrative.

 

Por drejtues të FRD-së dhe presidenti Ilir Meta nuk e lejuar policinë të bënte detyrën, duke shkaktuar tension e përplasje.

 

“Dilni përjashta ose do ju çoj në burg me duart e mia”.

 

Pas përplasjes kreu i shtetit ashpërsoi më shumë tonet duke e cilësuar veprimin e policisë përpjekje për grusht shteti.

 

“E konsideroj përpjekje për të realizuar grusht shteti, sepse t’i sjellësh një partie zyrtare, opozitare, menjëherë pasi nënshkruan një marrëveshje me PD-në dhe partitë e opozitës për të marrë pjesë në zgjedhje t’i sjellësh një shkresë të tillë pa vulë, pa numër protokolli, e bërë me vrap për të dhunuar fizikisht dhe psikologjikisht çdo forcë opozitare, duke keqpërdorur bashkinë bandë padyshim që është tepër irrutuese.”

 

Gjuhën e ashpërsoi jo vetëm me kryebashkiakun Veliaj por edhe vetë opozitën.

 

“I bëj thirrje të gjithë opozitës që të zgjohet dhe të mos lejojë më asnjë prekje të rregullave të garës. Do të jetë vonë edhe për të jo vetëm për qytetarët në rast se do të tolerojë partinë bandë. Po i paralajmëroj edhe një herë policinë bashkiake dhe policinë e shtetit. Të mos përfundoni si policët e Mubarakut nën këpucët e popullit shqiptar”.

 

Por Bashkia e Tiranës reagoi duke sqaruar arsyen se përse e kishte marrë këtë vendim. Sipas saj ligji “Për partitë politike”, neni 22, pika b, thotë se “partitë parlamentare pajisen me ndërtesë për selinë e tyre qendrore dhe zyra vendore. Këtë të drejtë e ka edhe partia politike, mesatarja e votave të së cilës në tri zgjedhjet e fundit parlamentare ka qenë mbi 1 për qind në shkallë vendi.”

 

FRD-ja nuk plotëson asnjë prej parashikimeve ligjore të mësipërme dhe për këto arsye ajo nuk mund të mbajë në mënyrë të kundërligjshme ambientet në pronësi të Bashkisë Tiranë.

 

Fryma e re Demokratike është njoftuar njësoj si të gjitha partitë e tjera, të cilat nuk kanë përfaqësi në Parlament për të liruar mjediset publike në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Kjo ka ndodhur me herët me parti si PDS e Paskal Milos apo parti të tjera, që nuk plotësojnë kushtin e ligjit për partitë politike.

 

 

Më shumë

Një muaj nga zgjedhjet, Rama dhe Basha çelin fushatën nga qendra e Tiranës

Dy partitë e mëdha politike hapën të enjten në mbrëmje fushatat e tyre për zgjedhjet e 25 prillit.   Në sheshin “Nënë Tereza” të tejngjeshur me përkrahës opozitarë dhe automjetet e tyre, Partia Demokratike zhvilloi tubimin e vet, duke shkelur rregullat e pandemisë për t’u mbrojtur nga koronavirusi, ku mijëra pjesëmarrës nuk ruanin distancën […]

Incidente mes militantëve partiakë në Ditën e Verës

Grupe militantësh partiakë të qeverisë dhe të opozitës u përplasën fizikisht mes tyre në qytetin e Elbasanit, qendra tradicionale festive e Ditës së Verës.   Përkrahës të dy partive kryesore pritën me brohoritje fyese kryetarët socialist dhe demokrat, duke u përplasur edhe fizikisht me njëri tjetrin, pa ndonjë dëmtim shëndetësor midis tyre.   Të […]

Presidenti konfrontohet me policët bashkiakë për partinë Fryma e re Demokratike (video)

Presidenti Ilir Meta është përplasur me efektivë të policisë në ambientet e Partisë Fryma e re Demokratike. Kreu i shtetit tha se ishte telefonuar nga drejtuesi i kësaj partie Sali Shehu, ndërkohë që policia kishte shkuar në zyrat e FRD-së me një vendim të Bashkisë së Tiranës.   Në shkresën e dërguar 10 […]

Partitë shpallin listat e kandidatëve për deputetë: Ngelen jashtë figura të njohura të PD dhe PS

Dy partitë më të mëdha dorëzuan pak pas mesnate listat e kandidatëve të tyre për deputetë në zgjedhjet e 25 Prillit. Si socialistët ashtu dhe demokratët kanë bërë ndryshime të forta krahasuar me emrat e 4 viteve më parë, por ato dallojnë nga qasja në rreshtimin e kandidatëve në atë që quhet zona e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara