e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

Presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen, do të zotohet të mbrojë sovranitetin dhe demokracinë e ishullit, në një fjalim të dielën me rastin e festës kombëtare të vendit, duke thënë se Tajvani përballet me sfidat më komplekse dhe më të forta se kurrë më parë, në një kohë kur janë rritur tensionet me Kinën.

 

Tajvani demokratik, për të cilin Kina ka pretendime territoriale, është vënë nën një presion ushtarak dhe politik në rritje nga Pekini. Këtë muaj Kina shkeli disa herë hapësirën ajrore të Tajvanit.

 

Sipas disa pikave kyçe të fjalimit që presidentja do të mbajë drejtuar vendit, siç përshkruhet nga agjencia e lajmeve Reuters e cila ka siguruar pjesë të fjalimit, Presidentja Tsai do të shprehet se Tajvani është në vijën e parë të mbrojtjes së demokracisë dhe përballet me sfida të pashembullta, të komplikuara dhe të ashpra.

 

Presidentja Tsai do të përsërisë vendosmërinë e plotë të Tajvanit për të mbrojtur veten dhe për të ruajtur paqen dhe stabilitetin rajonal, si dhe do të theksojë se Tajvani nuk do të “nxitohet”. Por kur flitet për sovranitetin e vendit, nuk do të ketë kthim mbrapa, pritet të thotë presidentja.

 

Duke folur të shtunën më herët në Pekin, Presidenti kinez Xi Jinping u zotua të realizonte “ribashkimin paqësor” me Tajvanin dhe nuk përmendi drejtpërdrejt përdorimin e forcës pas javës së tensioneve me Tajvanin që ka ngjallur shqetësime ndërkombëtare.

 

Tajvani reagoi me zemërim ndaj fjalimit, duke thënë se vetëm populli i Tajvanit ka të drejtë të vendosë për fatet e veta. Kina refuzon të flasë me Presidenten Tsai, e rizgjedhur me një shumicë dërrmuese vitin e kaluar me premtim për t’i bërë ballë Pekinit, ndërsa Pekini e cilëson atë si separatiste.

 

Ajo e ka bërë forcimin e mbrojtjes së Tajvanit, pikën kryesore për administratën e saj, për të krijuar mundësinë e një frenimi sa më të besueshëm ndaj Kinës, vend i cili po shton përpjekjet për modernizimin ushtarak.

 

Një ditë para festës kombëtare të Tajvanit, Presidentja Tsai kaloi mbrëmjen e së shtunës në një pritje në bazën ajrore Hsinchu në Tajvanin verior, ku ajo falënderoi forcat e armatosura për përpjekjet e tyre për të mbrojtur ishullin.

 

 

Më shumë

Mianmari do të lirojë mbi 5,000 të burgosur

Mianmari, shtet i njohur edhe si Burma, ka thënë se do të lirojë më shumë se 5,000 persona, të cilët janë burgosur gjatë protestave kundër puçit të muajit shkurt.   Mijëra persona janë ndaluar gjatë protestave të përgjakshme, pasi liderët ushtarakë kanë marrë pushtetin.   Lideri i Mianmarit, Gjenerali, Min Aung Hlaing, ka […]

SHBA hedh poshtë pretendimet e talebanëve për investime kineze në Afganistan

Zyrtarët amerikanë dhe analistë të pavarur reaguan në mënyrë skeptike të premten ndaj një pretendimi të talebanëve se Kina është gati të investojë miliarda dollarë në Afganistan.   Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Shtetet e Bashkuara shqetësohen më shumë të sigurojnë ndihmë për popullin afgan që po […]

Putin në “Javën e Energjisë Ruse”: Rritja e çmimeve të gazit në Europë ishte rezultat i mungesës së energjisë elektrike

Presidenti Vladimir Putin mori pjesë në seancën plenare të Forumit Ndërkombëtar “Java e energjetikës ruse”, që zhvillohet tani në Moskë. Ja disa teza kryesore nga fjala e tij:   Sipas rezultateve të vitit të kaluar konsumi global i energjisë primare u ul në 4.7%. Kjo ishte goditja më serioze për këtë degë në […]

Moska fton talebanët në bisedimet për Afganistanin më 19 tetor

Rusia i ka dërguar ftesë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kinës, Pakistanit dhe talebanëve që të marrin pjesë në bisedimet e Moskës dhe Afganistanit, që do të mbahen më 19 tetor.   Lajmi është konfirmuar nga AFP, e cila citon burime ruse.   Gjatë një interviste për media, ministri i Jashtëm rus, Kabulov është […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara