e enjte 28 janar 2021
e enjte 28 janar 2021

 

 

Me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit sot është bërë përurimi i shtatores së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, projekt i realizuar nga Drejtoria e Administratës në bashkëpunim me shoqatën “Trojet e Arbërit”.

 

Me këtë rast kryetari Haskuka theksoi se Gjergj Kastrioti – Skënderbeu sot iu bashkua Prizrenit, kryeqytetit historik e shpirtëror të shqiptarëve.

 

Për nder të kësaj feste, kryetari Haskuka së bashku me drejtorët komunalë po ashtu bënë homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Landovicë, ndërkaq gjatë ditës u realizuan edhe aktivitete të ndryshme të mbështetura nga Komuna e Prizrenit, si:

 

  • Ekspozita “28 Nëntor” e piktorit Petrit Markaj tek Kino Lumbardhi

 

  • Koncerti i Shoqërisë Kulturore-Artistike “Agimi”, e cila për shkak të masave të pandemisë u transmetua drejtpërdrejtë në televizionet lokale

 

  • Ekspozita e shoqatës së Artistëve Pamorë “Ekspozitë Kolektive” në Hamamin “Gazi Mehmet Pasha”, si dhe

 

  • Koncerti solistik i artistes Nita Krajku të titulluar “Wind Ensemble”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Kosovë – Zgjedhjet parlamentare më 14 shkurt

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, shpërndau parlamentin dhe shpalli 14 shkurtin, datë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.   “Më këtë vendim Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është udhëzuar t`i ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve për Kuvendin e Republikës së Kosovës. U.d. Presidentja po ashtu […]

Vjosa Osmani vizitë zyrtare në Tiranë: Askush në trojet shqiptare s’duhet ta ketë preokupim si të shpëtojë fytyrën e Serbisë

Në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Shqipëri, Presidentja e Kosovës në detyrë Vjosa Osmani, njëherësh edhe kryetare e Kuvendit të Kosovës, iu drejtua sot me një fjalim deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë.   Nga foltorja e Parlamentit të Shqipërisë, Osmani tha se me Serbinë do të dialogojnë vetëm për njohje të ndërsjelltë, […]

Kosova fillon operimin e pavarur në sistemin energjetik

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se që nga dita e hënë (14 dhjetor) Operatori i Sistemit të Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT) operon si i pavarur.   “Pavarësimi energjetik është sukses i përbashkët i Kosovës dhe miqve ndërkombëtarë”, ka thënë kryeministri Hoti, gjatë një vizite në KOSTT, thuhet […]

S’ka premtim për liberalizim të vizave për Kosovën

Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia.   Presidenca gjermane nuk u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara