e enjte 21 janar 2021
e enjte 21 janar 2021

 

Gjuetia e paligjshme vijon të jetë problem në lagunën e  Nartës. Mëngjezin e sotëm, peshkatarë të zonës kanë konstatuar flamingo të qëlluar me armë zjarri gjuetie.

 

Më herët, ky shqetësim është ngritur edhe nga Administrata e Zonave të Mbrojtura nën administrimin e së cilës është zona e mbrojtur Vjosë – Nartë.

 

Dy muaj më parë, policia nisi aksionin për të sekuestruar mjete peshkimi dhe gjuetie të paligjshme në këtë zonë.

 

Gjuetia e kafshëve të egra është ndaluar që prej vitit 2016. Pavarësisht kësaj moratoriumi i gjuetisë, nuk respektohet. Në malet e Shqipërisë kafshët e egra po masakrohen në çdo ditë të vitit.

 

Në rrjetet sociale si Facebook njerëz me armë gjahu në krah, krenohen me prenë e tyre. Derrat e egër, lepujt, dhe kaprolli duket se janë kafshët që parapëlqehen më shumë nga gjuetarët ilegale, ku mishi i tyre më pas serviret në restorante.

 

Themi Perri: Moratoriumi i gjuetisë nuk ka bërë asgjë tjetër veç se i ka dhenë krah kontrabandistëve dhe ka viktimizuar gjuetarët e ndershëm profesionistë.Dhe që është më e keqja kanë rrëmbyer armët adoleshentët. Nuk mund ta pranojmë ne kur një njeri i paformuar shkon vret ariun, rreqebullin,kaprollin,ariun,lepurin e egër,dhinë e egër dhe shumë specie të tjera që janë pjesë e listës së kuqe.

 

Këto foto janë dëshmi se si arma e gjahut po shfaros kafshët e pyllit, duke shkelur kështu çdo rregull të kalendarit të gjuetisë.

 

Themi Perri: Kemi grumbulluar 22 firma dhe i kemi çuar në parlament projektligjin e  ri e gjuetisë. Ku themi që aktiviteti i gjuetisë duhet ti kalojë njësive vendore bashkive vendore dhe këto tja japin me koncesion shoqatave të gjuetarëve. O e ruan gjuetari profesionist faunën e egër  se ruan njeri.

 

 

 

Më shumë

Ngrohja globale po shkrin akullnajën e fundit në Venezuelë

Akullnaja e fundit në majën Humboldt do të shkrihet plotësisht brenda një kohe të shkurtër Për shkak të ngrohjes globale, akullnaja e fundit në majën Humboldt, e cila njihet si maja e dytë më e lartë në shtetin e Amerikës Jugore, Venezuelë, po shkrihet me shpejtësi. Sipas lajmit të uebfaqes “El Nacional”, studiuesit venezuelas njoftuan […]

Pamjet spektakolare të aktivizimit të vullkanit Stromboli

Kamerat e vendosura nga shkencëtarët kanë filmuar pamjet spektakolare të aktivizimit të vullkanit Stromboli, në Itali. Në video, shihet shpërthimi i fuqishëm i vullkanit “të fjetur” që ngre në qiell një re të madhe tymi dhe hiri vullkanik. Kamerat janë vendosur nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë i cili monitoron aktivitetin vullkanik, në […]

Hidrocentrali mbi lumin Vjosa nuk do të ndërtohet

Hidrocentrali i Kalivaçit nuk do të ndërtohet. Agjencia Kombëtare e Mjedisit ka refuzuar lejen mjedisore pas kërkesës së bërë nga shoqëria koncesionare AYEN-ALB në fillim të vitit.   Hidrocentrali i Kalivaçit do të ndërtohej mbi lumin Vjosa, por kundërshtimet kanë qënë të forta si nga organizatat e mbrojtjes së mjedisit edhe nga eurodeputetë të […]

Një specie e re peshkaqeni në PKD Karaburun-Sazan

Një specie e re peshkaqeni është shfaqur në Parkun Kombëtar Detar  në Karaburun-Sazan. Sipas njoftimit nga Qendra e Vizitorëve Radhimë në Vlorë, peshkaqeni është i parrezikshëm për njerëzit.   Mbretëria: Shtazore Tipi: Kordata Klasa: Kondrihtët Rendi: Skualiformët Familja: Dalatide Gjinia: Dalatias Lloji: Dalatias licha (Peshkaqeni fokë)   𝗞𝗮𝗿𝗮𝗸𝘁𝗲𝗿𝗶𝘀𝘁𝗶𝗸𝗮𝘁 𝗲 𝘀𝗽𝗲𝗰𝗶𝗲𝘀: Peshkaqen i parrezikshëm për […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara