e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Një komunitet kinez në provincën e Prato, Itali, deklaroi se certifikata shëndetësore COVID-19 e zbatuar nga qeveria italiane ka shkaktuar ndëshkim të padrejtë për komunitetin. Komuniteti kinez u kërkoi autoriteteve të interpretojnë rregullat në mënyrë fleksibile.

 

(Rrjeti kinez i Deutsche Welle) – Komuniteti kinez në provincën e Prato është një nga komunitetet më të mëdha kineze në Itali. Popullsia kineze arriti në 25,000. Komuniteti kinez në Toskan City gradualisht është rritur së bashku me zhvillimin e industrisë lokale të tekstilit.

 

Që nga 15 tetori i këtij viti, qeveria italiane ka filluar të detyrojë prezantimin e certifikatave shëndetësore COVID-19 (të njohura edhe si “kalime jeshile”) në vendin e punës për të parandaluar epidemitë. Certifikata shëndetësore do të tregojë nëse mbajtësi është vaksinuar ose është shëruar nga koronavirusi, ose nëse ai ka një certifikatë negative të testit të virusit. Kjo masë është rezistuar dhe protestuar nga populli në shumë qytete të Italisë.

 

Komuniteti kinez në Toskan gjithashtu shprehu pakënaqësinë me këtë masë. Sepse shumë kinezë që jetojnë në këtë komunitet janë vaksinuar me vaksinën Kexing në Kinë. Sidoqoftë, vaksina Kexing nuk njihet nga Green Pass.

 

Luca Zhou Long, kreu i komunitetit Prato kinez, i shkroi Eugenio Giani, Kryetarit të Rajonit të Toskanës, duke i kërkuar atij të ndihmojë shumë kinezë të zgjidhin problemin e “burokracisë” që ndikon në punën e tyre.

 

Këtë të martë (19 tetor), Luca Zhou Long e publikoi këtë letër për folësin rajonal Jani për publikun. Ai shkruante në letër: “Natyrisht, situata aktuale po shkakton vështirësi të mëdha në prodhim. Nuk është për shkak se njerëzit nuk janë vaksinuar, por sepse nuk mund të marrin leje”.

 

Llojet e vaksinave të njohura aktualisht nga certifikata shëndetësore COVID-19 e Italisë përfshijnë: Pfizer/BionTech, Modena, Johnson & Johnson dhe AstraZeneca. Dhe vetë kryeministri italian Draghi shprehu dyshime për vaksinën Coxing.

 

Ai një herë tha në qershor të këtij viti: “Vaksina e Kinës… ka treguar se (efektiviteti) nuk është i mjaftueshëm.”

 

As qeveria italiane dhe as rajoni i Toskanës nuk i janë përgjigjur kësaj letre dashurie nga komuniteti kinez në Prato.

 

San Marino, i rrethuar nga Italia, miratoi përdorimin e vaksinës ruse satelitore V. Qeveria romake vendosi këtë javë që deri më 31 dhjetor, qytetarët e San Marinos të cilët janë vaksinuar me Rusinë dhe punojnë në Itali nuk kanë nevojë të kenë një leje jeshile. Tani komuniteti kinez Prato gjithashtu shpreson të gëzojë të njëjtin trajtim.  Rrjeti kinez i Deutsche Welle

 

 

Më shumë

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Zbulohet plantacioni më i madh i drogës në Europë

Policia spanjolle zbuloi dhe sekuestroi plantacionin më të madh të marjuanës në Europë. Bëhet fjalë për një sipërfaqe toke prej 12 hektarësh ku kultivoheshin të paktën 135 mijë rrënjë, në qytezës Huerta de Valdekara’banos, 70 kilometra në jug të kryeqytetit Madrid.   Policia arrestoi 3 persona gjatë një operacioni anti-drogë në këtë zonë, ndërsa […]

Protesta kineze kundër zbatimit të certifikatës shëndetësore COVID-19 në Itali

Një komunitet kinez në provincën e Prato, Itali, deklaroi se certifikata shëndetësore COVID-19 e zbatuar nga qeveria italiane ka shkaktuar ndëshkim të padrejtë për komunitetin. Komuniteti kinez u kërkoi autoriteteve të interpretojnë rregullat në mënyrë fleksibile.   (Rrjeti kinez i Deutsche Welle) – Komuniteti kinez në provincën e Prato është një nga komunitetet më […]

E vërteta e tmerrshme: Deportimi i hebrenjve para 80 vjetësh

Më 18 tetor 1941 treni i parë me hebrenjtë që po deportoheshin u largua nga stacioni Grunevald i kryeqytetit të Rajhut, Berlin. Presidenti Steinmeier shprehet, se kurrë nuk duhet të ketë vend antisemitizmi në Gjermani.   Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier në ceremoninë përkujtimore, 80 vjet pas fillimit të deportimeve të hebrenjve berlinezë më […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara