e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

Procedohen penalisht 7 persona në Tiranë, mes tyre edhe 3 organizatorët e protestës së organizuar mesditën e së enjtes në qendër të Tiranës kundër masave kufizuese të vendosura nga qeveria për COVID-19, por që sipas policisë është e paligjshme.

 

Sipas informacioneve, mes të proceduarve janë dhe 3 organizatorët e tubimit. Policia ka deklaruar se protesta ishte e paligjshme pasi nuk ishte marrë leje nga autoritetet përkatëse.

 

Policia deklaron se protestuesit kanë prishur rendin dhe qetësinë publike, ndërsa veprime etre bëhen dhe më të rrezikshme referuar situatës së jashtëzakonshme në kohë pandemie, ku ndalohen me ligj grumbullimet apo tubimet.

 

Mësohet se shtetasit Z.I., K.B. dhe S.G., në rolin e organizatorëve të protestës, më herët kanë bërë thirrje në rrjete sociale për protesta e tubime.

 

Po ashtu, policia u ka vendosur edhe gjobë, pasi asnjëri prej tyre nuk ka patur autorizim për të dalë. Policia njofton se po punohet për shoqërimin e personave të tjerë që kanë marrë pjesë në protestë, pasi janë fotografuar dhe identifikuar.

 

Materialet i kaluan Prokurorisë në ngarkim të organizatorëve, për veprat penale “Prishja e rendit dhe qetësisë publike” dhe “Organizimi dhe pjesëmarrja në tubime të paligjshme”.

 

8 maj 2020

Më shumë

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

Imami bamirës Elvis Naçi, i shet spitalin për 850 milionë lekë Baba Mondit

Ide e re e imamit bamirës Elvis Naçi.   Ai ka vendosur të shesë spitalin që ka në pronësi pas shumë debatesh në media lidhur me mënyrën e dyshimtë se si ai arriti që ta blerë dhe burimin e të ardhurave.   Naçi thotë se spitalin do t’ja shesë Kryegjyshates Boterore Bektashiane për 850 […]

Protestohet përpara Kryeministrisë për rritjen e çmimit të bukës, energjisë elektrike, karburanteve

Qytetarëttë shumtë të protestuan para Kryeministrisë për rritjen e çmimeve të bukës, kafes, energjisë elektrike dhe karburantit.   Protesta ka qenë qytetare, pa incidente. Disa fektiveve të policisë së shtetit kanë formuar një kordon përpara Kryeministrisë.   Gjatë protestës kanë mbajtur fjalën disa qytetarë dhe personalitete, ku kanë ftuar popullin që të këmbëngulë për […]

Spitalet po e përballojnë pandeminë me mungesa të shumta në mjekë e pajisje

Në Tiranë, Organizata Together for Life publikoi një raport mbi standardet minimale që u nevojiten spitaleve për të përballuar pacientët me COVID-19.   Nga monitorimi në 57 spitalet publike dhe private u zbulua një seri mungesash në stafe dhe në pajisje mjekësore gjatë pandemisë Covid.     Raporti theksoi se spitalet e Shqipërisë kanë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara