e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Mbështetës të opozitës në Mal të Zi u mblodhën të hënën para ndërtesës së Kuvendit në Podgoricë, për të protestuar kundër ndryshimeve të paralajmëruara të Ligjit për Liritë Fetare.

 

Këto ndryshime u hartuan nga Qeveria e re malazeze, me kërkesë të Kishës Ortodokse Serbe.

 

Protesta që nisi në orën 12:00, nuk u raportua në polici dhe, për momentin, nuk ka organizatorë.

 

Pjesëmarrësit me flamujt e Malit të Zi në duar, u tubuan nga disa qytete.

 

“Nuk e japim shtetin”, “Çetnikë”, “Kjo nuk është Serbi” janë disa nga parullat që thirren.

 

 

Nga protestuesit dëgjohen po ashtu sharje në drejtim të shumicës së re parlamenatre dhe zëvendëskryeministrit, Dritan Abazoviq, partia e të cilit ka thënë se do t’i mbështesë ndryshimet në Ligjin për Liritë Fetare.

 

Në një moment, anëtarë të Partisë Demokratike të Socialistëve, e cila është në opozitë, dhe ish-kryeministri Dushko Markoviq kanë dalë para ndërtesës së Kuvendit dhe janë përshëndetur nga të tubuarit.

 

Komisioni për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut i Kuvendit të Malit të Zi pritet të mbajë një seancë, në të cilën do të diskutohen ndryshimet e ligjit dhe ato ndryshime më pas do të dalin në Kuvend.

 

Ligji për Liritë Fetare është miratuar nga Qeveria e kaluar, e udhëhequr nga Markoviq, në fund të vitit 2019.

 

Me këtë ligj, objektet dhe tokat fetare që kanë qenë të shtetit deri në vitin 1918, do t’i kalojnë shtetit nëse nuk ka prova se ato janë fetare.

 

Që nga miratimi i këtij ligji, Kisha Ortodokse Serbe dhe opozita e atëhershme kanë organizuar protesta, të cilat kanë rezultuar edhe me ndryshim të Qeverisë malazeze.

 

Kisha thotë se me këtë ligj, shteti dëshiron t’ia marrë pronën. REL

 

 

*Në foto: Ish-kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, dhe mbështetës të tij në protestën në Podgoricë, 28 dhjetor, 2020.

 

 

Më shumë

Abazoviç refuzon postet e ofruara nga qeveria e re në Mal të Zi, kërkon më shumë

I mandatuari për krijimin e qeverisë së re në Mal të Zi, Zdravko Krivokapic, raportohet t’i ketë ofruar nëntë ministri dhe pozitën e zëvendëskryeministrit, Frontit Demokratik.   Po ashtu, tre ministri dhe postin e zëvendëskryeministrit i është ofruar koalicionit, “Bardh e Zi”, i cili kryesohet nga politikani shqiptar, Dritan Abazoviçi   Sipas raportimeve, koalicionet […]

Gjukanoviçi pranon fitoren e opozitës

Pas gati 30 vjetësh në pushtet Milo Gjukanoviç është i gatshëm të pranojë vullnetin e qytetarëve dhe të kalojë në opozitë. Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, tha se partia e tij është e gatshme ta pranojë fitoren e opozitës nëse tri aleancat politike mund të formojnë një koalicion pas suksesit të tyre […]

NATO, shqetësim për Malin e Zi. Ish-zyrtari: BE të rrisë ndikimin në Ballkan

Përballë mundësisë së krijimit të një qeverie të re pro-ruse dhe pro-serbe në Malin e Zi pas zgjedhjeve të fundjavës, NATO po e ndjek me vëmendje situatën në vendin e vogël por të rëndësishëm të aleancës perëndimore.   Një ish-zyrtar i lartë i NATO-s tha për Euronews se BE duhet të përmirësojë marrrëdhëniet me […]

Mal i Zi, Partia e Gjukanoviç në opozitë, Dritan Abazoviç zgjedh koalicionin me partitë pro serbe për qeverinë e re

Për herë të parë pas 30 vitesh në pushtet, partia Demokratike e Socialistëve, e udhëhequr nga presidenti Gjukanoviç nuk do jetë ajo që do të drejtojë Malin e Zi.   Pas rezultateve të zgjedhjeve të së dielës ku qytetarët zgjodhën të votonin për koalicionin pro serb, ky i fundit nisi negociatat për të siguruar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara