e martë 16 gusht 2022
e martë 16 gusht 2022

 

Bashkia e Korçës është vënë në qendër të kritikave për shkak se ka ftuar këngëtarin boshnjak, Goran Bregovic, në Festën e Birrës, që mbahet në mes të muajit shkurt në qytetin juglindor.

 

Në rrjetet sociale janë shtuar thirrjet për anulimin e ftesës për Bregovic, pasi e quajnë atë “këngëtar të ultra nacionalizmit serb”. I lindur në Sarajevë, nga një baba kroat dhe nënë serbe, Bregovic është një prej këngëtarëve sllavë më të famshëm në botë.

 

Disa artistë shqiptarë, si CapitalT, kanë deklaruar se nuk do të marrin pjesë në Festën e Birrës, që organizohet në datat 18-22 gusht.

 

Por nënkryetarja e Bashkisë Korçë, Benila Themeli tha se nuk do të tërhiqen nga koncerti i Bregoviç, pasi ai është një artist dhe si i tillë nuk mund të trajtohet si diçka politike. Ajo ka përmendur që më herët ai ka qenë në Shqipëri dhe në kuadër të tureve të tij në dt 22 do të jetë edhe në Korçë. Festa e Birrës tha ajo është një aktivitet harmonie dhe paqeje dhe jo një aktivitet përçarës i keqpërdorur politikisht.

 

“Është ftuar nga organizatorët dhe është një nga shumë këngëtarët që do të këndojnë në 10 koncerte. Nuk ka bosht që të lidhet performancë e Bregovic me politikën. Festa kërkon të lidhë dhe jo të përçajë popujt e Ballkanit. Prania e tij është vlerë e shtuar për Festën e Birrës”, tha Themeli.

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara