e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

Qytetarëttë shumtë të protestuan para Kryeministrisë për rritjen e çmimeve të bukës, kafes, energjisë elektrike dhe karburantit.

 

Protesta ka qenë qytetare, pa incidente. Disa fektiveve të policisë së shtetit kanë formuar një kordon përpara Kryeministrisë.

 

Gjatë protestës kanë mbajtur fjalën disa qytetarë dhe personalitete, ku kanë ftuar popullin që të këmbëngulë për të drejtat demokratike, duke ngritur zërin përmes protestave.

 

Ndër ndër personat që mbajtën fjalë ishte Pano Soko, i cili akuzoi qeveritarët se e mbajnë popullin të varfër për t’i pasur nën kontroll, ndërsa vetë pasurohen çdo ditë e më shumë.

 

”Ata (politikanët) nuk e dinë, nuk kanë shkuar ndonjëherë në dyqan për të parë çmimet. E gjitha bëhet për t’i mbajtur njerëzit e varfër sepse kështu i kontrollojnë. Prandaj duhet të bëhemi bashkë përballë saj”, u shpreh Pano Soko.

 

Avokati Adriatik Lapaj tha gjatë protestës se populli duhet t’i thotë “Jo” rritjes së çmimeve. Avokati tha gjithashtu se nga Shqipëria “po ikën brezi i tretë i emigrantëve, që një pakicë të pasurohet”.

 

“Hallet tona mund të zgjidhen vetëm duke bërë barrikadë, duke i thënë jo rritjes së çmimit të energjisë elektrike”, u shpreh z. Lapaj.

 

Protesta e sotme ka qenë e paralajmëruar, ndërsa edhe opozita bëri thirrje për t’iu bashkuar kësaj proteste.

 

Ambasada e Shteteve të Bashkuara nga ana tjetër ka bërë thirrje për të treguar kujdes dhe për të shmangur grumbullimet.

 

 

Më shumë

Të verbrit në Shqipëri marshojnë për një jetë më dinjitoze

Dita ndërkombëtare e personave të verbër, e gjen këtë kategori duke vazhduar të përballet me mungesë infrastrukture dhe punësimi.   Me vetëm 12 mijë lekë në muaj si ndihmë shtetërore për të jetuar, ata kërkojnë mundësi për t’u punësuar por edhe semafore e rrugë të dedikuara që t’ua lehtësojnë jetën.   Daniela Nikolli, 25 […]

Epopeja e Kodrës së Kuqe: Vojo Kushi, Sadik Stavileci dhe Xhoxhi Martini

Më 07 Tetor 1942 Vojo Kushi, Sadik Stavileci dhe Xhoxhi Martini u gjendën të rrethuar nga fashistët në një bazë të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare (shtëpia e atdhetares Ije Farka), në lagjen Kodra e Kuqe të Tiranës. Në operacion merrnin pjesë shumë forca fashiste të shoqëruar me tanke e autoblinda. Pas disa orë luftimesh ranë […]

Shiu i parë i vjeshtës zhyt në kaos kryeqytetin

“Erdhi nusja” brohorisnin me ironi vogëlushët nga furgonët e shkollave të bllokuar në trafik nën boriet e pakursyera të shoferëve të irrituar ndaj ndonjë patrulle policie që tentonte të normalizonte qarkullimin në rrugët të mbushura përplot me ujë nga shiu i parë i vjeshtës që ra mengjezin e sotëm në Tiranë.   Pothuajse të […]

Emigracioni dhe plakja e popullsisë ulin numrin e familjeve në vend

Numri i familjeve në vend ka shënuar rënie për të dytin vit radhazi, duke reflektuar plakjen graduale të popullsisë si dhe ritmet e larta të emigracionit, që është përshpejtuar vitet e fundit, duke përfshirë edhe familjet.   Në 2020-n në vend kishte rreth 769 mijë familje, ose 2,637 familje më pak se një […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara