e mërkurë 19 janar 2022
e mërkurë 19 janar 2022

 

Të gjithë  shtetasit shqiptarë të cilët mbajnë satusin e punonjësve sezonal do të mund  udhëtojnë drejt Greqisë pasi ti nënshtrohen testit të shpejtë COVID-19, në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës.

Kuota ditore e përcaktuar nga pala greke është 400 persona, ata  duhet të plotësojnë formularin e regjistrimit dhe vetëm pasi të kenë marrë konfirmimin, mund të lejohen të hyjnë në territorin helen. Grekët nga ana tjetër bëjnë me dije se gjatë kësaj periudhe nuk lejohet hyrja në Greqi e asnjë kategorie tjetër, përfshi këtu shërbim taksi, mjete të tonazhit të rëndë, apo shtetas me lejë qëndrimi, shtetas grekë apo europianë. Nga ana tjetër hyrja nga Greqia në drejtim të Shqipërisë do të vijojë për të gjithë kategoritë.

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara