e martë 26 janar 2021
e martë 26 janar 2021

 

Në një intervistë për televizionin shtetëror rus, Vladimir Putin ka vënë pikat mbi “i” për sa i përket marrëdhënieve të Rusisë me të dy kandidatët për President në SHBA: Donald Trump dhe Joe Biden. Para së gjithash Putin ka hedhur poshtë me vendosmëri afirmimet se Rusia ka ndërhyrë si në zgjedhjet e kaluara, ashtu edhe në zgjedhjet aktuale amerikane. Ai i ka cilësuar pretendimet lidhur me këtë si një elozh që i bëhet “ndikimit dhe fuqisë sonë të pabesueshme”. Putin deklaroi se Presidenti Trump “është shprehur në mënyrë të përsëritur në favor” të përmirësimit të marrëdhënieve amerikano-ruse, por ky predispozicion nuk e ka ndaluar që të ndërmarrë për plot 46 herë sanksione të rinj kundër Rusisë, më shumë se cilado administrate tjetër e mëparshme. Gjithsesi ai shton se me administratën Trump ka gjetur një gjuhë të përbashkët lidhur me çështjet e energjisë, siç është takimi tri palësh midis Trump, Mbretit Saudit dhe atij vetë, Putinit, si President i Rusisë. Po ashtu, gjatë administratës Trump, me gjithë sanksionet, është rritur vëllimi i shkëmbimeve tregëtare midis Federatës Russe dhe SHBA.

 

Për sa i përket kandidatit Biden, Putin deklaroi se me gjithë “retorikën antiruse mjaft akute” të tij (“me të cilën jemi mësuar tashmë” – shtoi ai), diçka pozitive është predispozicioni i kandidatit demokrat për të shtrirë traktatin bërthamor New START dhe për të arritur në një marrëveshje  e cila mund të kufizojë armët strategjike “dhe ky është një element shumë serioz i kooperimit tonë”.  Ai deklaroi se ka një “marrëveshje bipartizan për të përmbajtur Rusinë dhe për të penguar zhvillimin tonë”.

 

Më në fund, për t’i vënë një stërkëmbësh të fortë kandidatit Biden në kursin e tij drejt Shtëpisë së Bardhë, Vladimir Putin i kujtoi publikut amerikan se “vlerat e Demokratëve janë të njëjta me ato të Partisë Komuniste Sovjetike”, anëtar i së cilës ai ka qenë vetë për 18 vjet. Lidhjet e vjetra të regjimit sovjetik me komunitetin me ngjyrë në Shtetet e Bashkuara  “mund të jenë një bazë ideologjike për të vendosur kontakte me përfaqësuesin e Partisë Demokratike”. “ Barazia, vëllazëria, çfarë ka të gabuar në gjithë këtë?”, pyeti Putin.  Është një deklaratë e mjaftueshme për t’i shtyrë shumë amerikanë që të votojnë kundër Biden.

 

Jo rastësisht, intervista e Presidentit të Rusisë Vladimir Putin u transmetua në ditën që përkoi me 68 vjetorin e lindjes së tij, për festimin e së cilës, u organizua në det nga forcat detare ruse lëshimi i një rakete të re hipersonike.

 

 

 

Më shumë

Kamala Harris, një Nënpresidente që bën histori

Kamala Harris hyn në histori si Nënpresidentja e parë grua, e para nënpresidente afrikano-amerikane dhe me origjinë indiane. Korrespondentja e Kongresit të Zërit të Amerikës, Katherine Gypson njofton mbi rrugën që e solli zonjën Harris në pozicionin e dytë më të fuqishëm në qeverinë amerikane.   Një moment historik në Shtetet e Bashkuara… […]

Atmosfera ushtarake përfshin kryeqytetin amerikan para inaugurimit të Bidenit

Mijëra e mijëra trupa po përgatiten të dislokohen në Uashington DC përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden ndërsa kryeqyteti amerikan ka filluar të ngjasojë sipas disa zyrtarëve me kryeqytete si Bagdadi apo Kabulit, dhe jo si qendra e botës së lirë.   Zyrtarët ushtarakë thanë të premten se 18,000 forca të armatosura […]

Aleksej Navalny arrestohet pasi mbërrin në Moskë

Avioni që transportonte Aleksej Navalnyn për në Rusi u ridrejtua papritmas në një aeroport tjetër të Moskës. Policia arrestoi disa mbështetës të tij, të cilët e prisnin Navalnyn në destinacionin e tij të planifikuar.   Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të […]

Parada ushtarake, Koreja e Veriut zbulon raketën e re balistike

Parada e arsenalit ushtarak në Korenë e Veriut vjen pak ditë përpara betimit të Xho Bajden si president i Shteteve të Bashkuar të Amerikës dhe pak ditë pasi Lideri Kim Jong UN e përshkroi SHBA-në si “armikun kryesor të vendit”.   Koreja e Veriut zhvilloi këtë të enjte një paradë ushtarake në kryeqytetin e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara