e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se Rendi i Ri Botëror ka “korruptuar” “idealet e Internetit”.

Sipas tij  Rendi i Ri Botëror e shndërroi atë në një “burg global” me “sy për të vëzhguar gjithçka”.

Putin e dha këtë deklaratë, ndersa njoftonte se Rusia po krijon një “Internet të pavarur” të ri, që do të jetë i lirë nga prangat e Rendit të Ri Botëror.

Sipas tij Facebook, pas fillimit të algoritmit të ri po bllokon ndarjet e lajmeve, artikujve, lajmeve alternative etj, ndersa miliona abonentë po shikojnë përreth për të gjetur një alternative të vlefshme.

Me këtë algoritëm, që bllokon të gjitha lajmet dhe aksionet në grupe, Facebook sipas tij nuk është më një mjet i “lirisë” por tani detyron përdoruesit të sponsorizojnë duke paguar shuma të larta për të shpërndarë lajmet.

Putini denoncon këtë situatë duke deklaruar:

“Ajo që dikur ishte një instrument i lirisë për individin, ngadalë bëhet një instrument shtypjeje dhe në thelb, një formë shumë moderne e skllavërisë”.

Putin dhe Këshilli i Sigurimit po zhvillojnë një formë të re interneti, fillimisht për vendet e BRICS.

Sipas tij do të jetë plotësisht i pavarur nga korporatat dhe qeveritë elitare globale.

Ky sistem do të përdorej nga vendet e bllokut të BRICS, “Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut”.

Më shumë

Mianmari do të lirojë mbi 5,000 të burgosur

Mianmari, shtet i njohur edhe si Burma, ka thënë se do të lirojë më shumë se 5,000 persona, të cilët janë burgosur gjatë protestave kundër puçit të muajit shkurt.   Mijëra persona janë ndaluar gjatë protestave të përgjakshme, pasi liderët ushtarakë kanë marrë pushtetin.   Lideri i Mianmarit, Gjenerali, Min Aung Hlaing, ka […]

SHBA hedh poshtë pretendimet e talebanëve për investime kineze në Afganistan

Zyrtarët amerikanë dhe analistë të pavarur reaguan në mënyrë skeptike të premten ndaj një pretendimi të talebanëve se Kina është gati të investojë miliarda dollarë në Afganistan.   Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Shtetet e Bashkuara shqetësohen më shumë të sigurojnë ndihmë për popullin afgan që po […]

Putin në “Javën e Energjisë Ruse”: Rritja e çmimeve të gazit në Europë ishte rezultat i mungesës së energjisë elektrike

Presidenti Vladimir Putin mori pjesë në seancën plenare të Forumit Ndërkombëtar “Java e energjetikës ruse”, që zhvillohet tani në Moskë. Ja disa teza kryesore nga fjala e tij:   Sipas rezultateve të vitit të kaluar konsumi global i energjisë primare u ul në 4.7%. Kjo ishte goditja më serioze për këtë degë në […]

Moska fton talebanët në bisedimet për Afganistanin më 19 tetor

Rusia i ka dërguar ftesë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kinës, Pakistanit dhe talebanëve që të marrin pjesë në bisedimet e Moskës dhe Afganistanit, që do të mbahen më 19 tetor.   Lajmi është konfirmuar nga AFP, e cila citon burime ruse.   Gjatë një interviste për media, ministri i Jashtëm rus, Kabulov është […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara