e martë 17 maj 2022
e martë 17 maj 2022

 

Gazeta gjermane, Tageszeitung gjithashtu paralajmëron për zhvillimet e fundit, duke shkruar se “politikanët serbë dhe kroatë po punojnë urgjentisht për ta shpërbërë Bosnje e Hercegovinën”, shkruan Deutsche Welle,

Gazeta gjermane Tageszeitung (taz) e fillon artikullin me një përshkrim të një lokali çaji në Sarajevë të quajtur “Franz dhe Sophie” dhe kujton vrasjen e trashëgimtarit austriak të fronit dhe gruas së tij në 1914, i cili ishte shkas për Luftën e Dytë Botërore. Familja e tij duhej të ikte që në fëmijëri sepse ai i përkiste një grupi etnik boshnjakësh. Fakti që “bota serbe” tani po propagandohet në Serbi po i shkakton atij trazira. Ai është shumë i ndjeshëm ndaj çdo gjëje që mban erë nacionalizmi. Ai punësoi një vajzë të re serbe nga Republika Srpska në çajin e tij dhe jeton një jetë tradicionale multietnike. Retorika tani në përdorim i kujton atij 1991, kur Serbia e Madhe u shpall në Beograd. Kjo do të thotë bashkim i të gjithë serbëve nga ish -Jugosllavia në një shtet, shkruan gazetari i Taz Erich Rathfelder dhe shton: “Serbia e Madhe duhet të ishte realizuar duke sulmuar Kroacinë dhe më pas BiH. Rezultati ishte krime të spastrimit etnik dhe një rrethim tre vjeç e gjysmë të Sarajevës. “Bota Serbe” jo vetëm që i kujton Adnanit politikën e viteve 1990, por gjithashtu shkakton frikë në Sarajevë, veçanërisht duke pasur parasysh konfliktet aktuale në Mal të Zi, ku Kisha Ortodokse Serbe, së bashku me nacionalistët, po nxisin trazira, por edhe në kufi me Kosova, e cila kohët e fundit u tejkalua nga avionët luftarakë. ku u sollën trupa nga Serbia. ”

E gjithë kjo shqetëson anëtarin 87-vjeçar të SDP Mehmed Čehajić, i cili si fëmijë i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe në luftën e fundit arriti të dilte i gjallë pasi një granatë shpërtheu 200 metra nga lokali i çajit. Ai kritikon jo vetëm nacionalistët serbë dhe kroatë, por edhe partinë nacionaliste myslimane SDA dhe udhëheqësin e saj Bakir Izetbegoviç, dhe vazhdimisht mbron pajtimin.

Por fakti që pas imponimit të Inzkos të Ligjit për Ndalimin e Mohimit të Gjenocidit për hir të Dodik, haehajić është goditur rëndë, si shumë të tjerë në Sarajevë, thekson gazetari Taz. “Inzko donte të bënte diçka kundër ideologjive nacionaliste dhe mohimit të krimeve, jo vetëm ato të kryera nga serbët. Ligji duhej të ishte një hyrje në procesin e pajtimit. Por reagimi ishte i ashpër. Nacionalistët serbë as nuk duan të dëgjojnë për pajtimin, për ta kriminelët e luftës u dënuan para gjykatës së Hagës – heronj. Të rinjtë veshin bluza me personazhet e tyre. Dhe nëse ata pranojnë krimet, kjo do të rrezikonte mbijetesën e Republikës Srpska, “shkroi gazetari Taz, duke shtuar se më shumë  se gjysma e joserbëve jetonin në territorin e RS-së së sotme para luftës”.

A dëshiron Dodik të bëjë ndarjen e RS me armë?

Në përgjigje të Ligjit për Ndalimin e Mohimit të Gjenocidit, të gjithë serbët u tërhoqën nga institucionet e përbashkëta të BiH dhe parlamentare. Ata kërkojnë, me mbështetjen e Rusisë dhe Kinës, heqjen e detyrave të Përfaqësuesit të Lartë dhe gjykatës së përbashkët. Dodik po kërkon gjithashtu tërheqjen e ushtarëve serbë nga Forcat e Armatosura të BiH dhe formimin e Ushtrisë RS, përshkruan situatën një gazetar i Taz.

“A dëshiron Dodik të kryejë shkëputjen e RS, të cilën ai po kërkon vazhdimisht, me armë?” Prej vitesh, oficerët rusë po trajnojnë policët serbë ushtarakisht nën maskën e luftimit të terrorizmit. Kjo nuk kaloi pa u vënë re në NATO. “Gjatë një manovre ushtarake këtë verë, trupat amerikane kaluan nëpër Banja Luka,” thotë gazeta gjermane.

Gazeta vëren gjithashtu se nacionalistët kroatë po punojnë për të destabilizuar BiH dhe se udhëheqësi i tyre dhe shefi i HDZ, Dragan Covic, vazhdimisht ankohet se kroatët në entitetin e Federatës së BiH janë të shtypur. “Në realitet, kroatët janë të privilegjuar dhe kanë shumë më tepër vende në institucionet e BiH sesa ata meritojnë. Coviç po kërkon një ligj zgjedhor në interes të partisë së tij nacionaliste HDZ,” shkruan Taz, duke vënë në dukje se Presidenti kroat Milanoviç e ka shpallur veten president të të gjithë Kroatëve, përfshirë ata nga BiH.

BeH si një sizmograf

Gazeta gjermane thekson se BeH është “si një sizmograf” kur bëhet fjalë për zhvillimet në Ballkan dhe shton: “Sigurisht, ata në Bruksel dhe Berlin e dinë mirë këtë. Dihet se Rusia po përpiqet të parandalojë zgjerimin e BE , dhe mbi të gjitha NATO, dhe për të mbështetur forcat nacionaliste jo vetëm të “botës serbe”, por edhe ato në Maqedoninë Veriore dhe Kroaci. Ekziston gjithashtu një rrezik që konferenca për Ballkanin, e cila po mbahet sot në Slloveni, të nënvlerësoni zhvillimet e fundit në Ballkan “.

Kjo, siç vëren më tej Taz, tregohet nga vizitat e fundit të Angela Merkel dhe Ursula von der Layen në rajon. “Të dy politikanët bënë të ditur se ata e shikojnë Vuçiqin si një partner të besueshëm. Përfaqësuesit e opozitës demokratike e shikojnë atë me shqetësim. Kjo u kujton atyre sjelljen e komunitetit ndërkombëtar para luftës së viteve 1990, kur po i bënte miqësi Millosheviqit. pak opozitarë, të cilët janë ende në fjalën e regjimit diktatorial të Vuçiqit, janë të zemëruar, “deklaron Taz.

Sidoqoftë, lëvizjet demokratike po formohen ngadalë në të gjitha pjesët e Ballkanit, “të cilat nuk mund të tolerojnë më kleptokratët nacionalistë dhe të korruptuar”. nën kontrollin boshnjak, SDA nacionaliste myslimane po dobësohet dhe “tërhiqet”, shkruan një gazetar gjerman. “Në Zagreb, aktivisti i majtë i gjelbër Tomislav Tomašević fitoi zgjedhjet. Për Adnan dhe Mehmed Čehajić, këto janë shenja shprese. Dhe çaji jeshil ka shije pak më të mirë se zakonisht,” përfundon një gazetar nga gazeta Tageszeitung në Berlin./DW

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara