e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Kryeministri i Libanit, Hassan Diab, ka njoftuar të hënën për dorëheqjen e qeverisë që i takon atij, pas shpërthimit që ka ndodhur në Bejrut më 4 gusht, duke lënë të vdekur mbi 200 persona.

Përgjatë fjalimit të tij, ai ka thënë se u bashkohet thirrjeve të popullsisë për të mbajtur përgjegjës ata që kanë nxitur “këtë krim”.

Deri më tani, tre ministra kanë dhënë dorëheqje, ndërkohë që ka pasur thirrje për largim të tërë kabinetit qeveritar.

Shumë persona kanë akuzuar liderët e Libanit për këtë shpërthim, i cili besohet të ketë ndodhur si pasojë e neglizhencës dhe korrupsionit.

Presidenti dhe kryeministri kanë thënë se shpërthimi ka qenë rezultat i ndezjes së 2,750 tonëve të nitratit të amonit, i cili është ruajtur në mënyrë të pasigurt për gjashtë vjet në portin e Bejrutit.

Përgjatë fundjavës, protestuesit kundër qeverisë kanë hyrë në ndërtesat e disa ministrive dhe janë përleshur me policinë.

Ky shtet ka qenë duke u përballur me probleme të thella financiare edhe para shpërthimit, meqë shumë familje është thënë se përballen me uri dhe varfëri.

Disa agjenci të Kombeve të Bashkuara kanë paralajmëruar për krizë humanitare nëse ushqimi dhe kujdesi shëndetësor nuk sigurohen shpejt.

Donatorët ndërkombëtarë janë zotuar për dhënie të 297 milionë dollarëve si ndihmë për Libanin, përmes një samiti virtual të organizuar nga presidenti francez, Emmanuel Macron.

Më shumë

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

SHBA rihap kufijtë me Europën

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar, duke i dhënë fund ndalimit 20-mujor të udhëtimit, në të njëjtin moment që Europa po lufton me një rritje të rasteve të Covid-19, duke e çuar kontinentin e vjetër sërish në epiqendrën e pandemisë.   Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga 33 vende, duke […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara