e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

 

Një nga ndërtesat më të larta të Kinës është evakuuar pasi nisi të lëkundej papritur, në një kohë që nuk u regjistrua asnjë tërmet në zonë.

 

SEG Plaza, gati 300 metra e lartë, trembi banorët e Shenzhenit, me kalimtarët që nisën të vraponin të tmerruar për t’iu larguar sa më shumë godinës.

 

Ndërtesa 79-katëshe u mbyll krejtësisht për arsye sigurie dhe autoritetet po hetojnë për të gjetur shkakun e lëkundjes.

 

Sipas Lu Jianxin, një kryeinxhinier në Korporatën e Shkencave të Ndërtimit të Kinës, tha se një shpjegim mund të jetë fenomeni i rrallë që shkaktohet nga rezonanca mekanike, që ndodh kur lëkundjet normale të strukturës përkojnë me një forcë të jashtme. Në këtë rast, lëkundja bëhet e ndjeshme”.

 

 

Më shumë

Emigrantët – Maas angazhohet për marrëveshje të re me Turqinë

Si do të veprojë Evropa me migrantët dhe refugjatët në të ardhmen? Ministri i Jashtëm gjerman pozicionohet qartë. BE duhet të arrijë marrëveshje me Truqinë.   Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas po bën fushatë për një marrëveshje të re për refugjatët midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë. “Ne kemi nevojë për një rifreskim të […]

Ekspertët shohin përparime, pa arritje, në samitet evropiane

Presidenti amerikan Joe Biden përfundoi të mërkurën një javë të ngjeshur takimesh në Evropë, ndërsa Shtetet e Bashkuara rikthehen në rolin udhëheqës midis aleatëve të tyre të demokracive perëndimore. Një takim produktiv me aleatët, tha zoti Biden pas takimit të NATO-s dhe samitit të vendeve të G-7ës, ndërsa arriti një marrëveshje në një takim […]

Ushtritë e Izraelit dhe SHBA-së do të diskutojnë tensionet në Lindje të Mesme

Shefi i ushtrisë së Izraelit do të shkojë të shtunën (19 qershor) në Shtetet e Bashkuara për të diskutuar me zyrtarët amerikanë për situatën në Gaza dhe armëpushimin e 21 majit që i dha fund luftimeve 11 ditëshe me militantët e Hamasit.   Gjenerali Aviv Kohavi, është zyrtari i parë izraelit që viziton […]

Tërheqja amerikane nga Afganistani dhe angazhimi i NATO-s në Lindjen e Mesme

Ndërsa Shtetet e Bashkuara vazhdojnë tërheqjen e trupave nga Afganistani, komandanti i forcave amerikane në rajon thotë se ndihma nga aleatët e NATO-s do të jetë thelbësore në ruajtjen e presionit ndaj grupeve terroriste. Ndihma ka mbërritur me dislokimin e aeroplanmbajtëses më të re të Britanisë në Mesdhe. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara