e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Midis qyteveve të Ilirisë, Apollonia rezulton se ka tërhequr vëmendjen e një numri të madh kërkuesish dhe studiuesish. Duke filluar nga autorët antikë mund të përmendim Herodotin, Aristotelin, Ciceronin, Strabonin, Plinin, Plutarkun, Ptolemeun, Dion Kasin e deri tek ata autorë të shekullit te 20-të, para fillimit të gërmimeve sistematike…

 

Arsyet e këtij interesimi janë të shumta dhe të natyrshme, pasi ajo përfaqëson një nga qendrat antike më të mëdha e më të rëndësishme ekonomike, politike e kulturore të bregdetit lindor të Adriatikut.

 

Niveli i lartë që arriti Apollonia gjatë gjithë periudhës një mijë vjeçare të ekzistencës së saj, veçanërisht me zhvillimin e kulturës dhe artit e bënë shumë të preferuar për shtresat e larta shoqërore që ta vizitonin e studionin atë nga të gjitha vendet e Mesdheut…

 

 

Më shumë

Lidhja Shqiptare e Pejës (1899-1900)

Lidhja Shqiptare e Pejës është një organizatë politike-ushtarake mbarëshqiptare, që ndoqi rrugën e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe luftoi për çlirimin e vendit nga pushtimi osman.   Ajo u themelua në Kuvendin Kombëtar të Pejës, më 23-29 janar 1899, ku morën pjesë mbi 450 vetë, të ardhur nga vise të ndryshme të Shqipërisë, […]

30 vjet nga Lëvizja Studentore e Dhjetorit

Natën e 8 dhjetorit 1990, rreth 300 studentë nisën atë që më vonë u quajt Lëvizja Studentore 90-tës. Ata të organizuar marshuan nga Qyteti Studenti drejt qendrës së Tiranës.   Marshimi i tyre ndaloi mes qytetit të tyre dhe bulevardit të Tiranës. Radhët e tyre u shtuan minutë pas minute dhe turma kishte mbërritur […]

Festa e Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Normalja e Elbasanit mbush 111 vjet: Përkujtohen mësuesit e parë

Pikërisht më 111 vite më parë, në 1 Dhjetor të vitit 1909, me vendim të Kongresit të Elbasanit do të hapej shkolla Normale e Elbasanit, i pari dhe i vetmi institucion që do të përgatiste mësues të cilët më pas do të përçonin Gjuhën Shqipe në të gjitha trojet shqipfolëse.   Dokumentat dhe objektet […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara