e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Zyra e Jashtme Britanike tha se ish-lideri politik serb i Bosnjës Radovan Karachiç,i cili u dënua me burgim të përjetshëm për gjenocid dhe krime të tjera lufte, do ta vuajë dënimin e tij në një burg në Mbretërinë e Bashkuar.

 

 

Zyra e Jashtme Britanike tha të mërkurën se ka rënë dakord ta lejojë presidentin serb të Bosnjës të kohës së luftës Radovan Karaxhiç, i cili u dënua me burgim të përjetshëm nga Gjykata e Kombeve të Bashkuara në Hagë, të transferohet në një burg në Mbretërinë e Bashkuar.

 

“Radovan Karaxhiçështë një nga të paktët njerëz që është shpallur fajtor për gjenocid. Ai ishte përgjegjës për masakrën e burrave, grave dhe fëmijëve në gjenocidin e Srebrenicës dhe vrasjet gjatë rrethimit të Sarajevës me sulmet ndaj civilëve”, tha Sekretari i Jashtëm Britanik Dominic Raab në një deklaratë.

 

“Ne duhet të krenohemi me faktin që, nga mbështetja e Mbretërisë së Bashkuar për të siguruar arrestimin e tij, e deri te qelia e burgut me të cilën ai përballet tani, Britania ka mbështetur ndjekjen 30 vjeçare të drejtësisë për këto krime të tmerrshme”, shtoi Raab.

 

Karaxhiçi, i cili tani është 75 vjeç, u dënua me burgim të përjetshëm në mars 2019 për gjenocidin e boshnjakëve nga Srebrenica, përndjekjen e boshnjakëve dhe kroatëve në të gjithë vendin gjatë kohës së luftës, terrorizimin e popullsisë së Sarajevës gjatë rrethimit të qytetit dhe marrjen peng të paqeruajtësve të Kombeve të Bashkuara. BIRN

Më shumë

Një bust për Nënë Terezën në Kroaci

Një bust për të vlerësuar figurën e shenjtë të Nënë Terezës do të vendoset në Osijek, Kroaci.   Deputetja shqiptare në parlamentin kroat Ermina Lekaj Prljaskaj së bashku me anëtarët e komunitetit shqiptar të Osijek, qarkut Baranja, kanë vizituar shëtitoren e këtij qyteti ku do të ndërtohet monumenti i Nënë Terezës.   Lajmin e […]

Kasapi i Ballkanit – përjetësisht në burg

Gjykatësit e Kombeve të Bashkuara vendosën të martën të lënë në fuqi dënimin me burgim të përjetshëm për ish-komandantin ushtarak të serbëve të Bosnjës, Ratko Mladiç, për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.   I cilësuar si “kasapi i Ballkanit”, ai u dënua në nëntor të vitit 2017 nën akuzat që përfshinin […]

Shqetësimet e shqiptarëve të Luginës së Preshevës me fshirjen e adresave

Përfaqësues politik të shqiptarëve të Luginës së Preshevës po bëjnë thirrje për mbështetje nga komuniteti ndërkombëtar dhe përfshirjen e tyre në bisedimet Kosovë-Serbi të lehtësuara nga Bashkimi Evropian, ndërsa ankohen për qasje diskriminuese të autoriteteve serbe.   Ragmi Mustafa, që drejton Këshillin Kombëtar të shqiptarëve në Serbi, me seli në Bujanoc, thotë se shteti […]

Viktimat e luftës shpresojnë dënim të dyfishtë për gjenocid për Ratko Mlladiçin

Të mbijetuarit boshnjakë të luftës duan që ish shefi-ushtarak serb i Bosnjës Ratko Mlladiç të shpallet fajtor këtë javë për gjenocid në pesë komuna boshnjake në vitin 1992 si dhe gjenocid në Srebrenicë në 1995, por ekspertët besojnë se kjo nuk ka gjasa të ndodhë.     Më 8 qershor, të mbijetuarit e luftës në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara