Thursday 18 July 2024
Thursday 18 July 2024

 

 

Nëse shpesh e gjeni veten duke bërë të njëjtën recetë, atëherë në këtë artikull do t’ju njohim me një recetë shumë të thjeshtë për një shije të re.

 

Kjo recetë ka si bazë kungujt dhe djathin kaçkavall dhe është një pjatë e veçantë për një tryezë të larmishme.

 

Kungulli është një ushqim i pasur në vitamina, minerale dhe përmban pak kalori.

 

Ai përmban kalium që ka një ndikim pozitiv në tensionin e gjakut. Ndërsa antioksidantët tek kungulli munden të parandalojnë dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe të përmirësojnë shikimin. Pra një tjetër benefit nga ky ushqim, përveç shijes së tij të veçantë.

 

Njihuni më poshtë me hapat që duhet të ndiqni për të përgatitur këtë recetë.

 

Përbërësit:

1-2 kg kungull

 

2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër

 

2 lugë gjelle gjalp i tretur

 

4 lugë gjelle djathë kaçkavall

 

Piper i zi i bluar, për shije

 

Përgatitja

Pasi të keni pastruar mirë sipërfaqen e kungullit, me anë të një thike të mprehtë, prisni kungujt për së gjati, në gjysmë. Pastroni brendësinë nga farat me anë të një luge.

 

Më pas në një tenxhere presioni vendosni dy gjysmat e kungullit dhe shtoni 1 filxhan ujë.

 

Lërini të ziejnë për rreth 10 minuta dhe më pas hiqni kungujt duke i trasferuar në një enë të përshtatshme.

 

Largoni pjesën e jashtme të kungullit dhe me anë të një piruni filloni të gërryeni pjesën e tij të brendshme, duke e copëtuar në formë fijesh të gjata.

 

Transferoni kungujt e copëtuar në një tas dhe hidhni lëkurat e tyre.

 

Në një tigan, shtoni gjalpin e tretur dhe vajin e ullirit, ngrohini për rreth 3 minuta derisa ato të bashkohen.

 

Në tasin me kunguj shtoni, përbërjen me gjalp dhe vaj ulliri, gjithashtu edhe djathin së bashku me përbërësit e tjerë.

 

Nëse doni të shtoni më shumë proteina në këtë vakt, ju mund të shtoni karkaleca ose copa të mishit të pulës.

 

Më shumë

Petulla me nenexhik, djathë e hudhra – për të kënaqur nepsin dhe oreksin

Një recetë fantastike dhe shumë e shijshme është ajo e petullave me djathë të bardhë, hudhra dhe nenexhik (dhjosmë).   Një recetë tipike tradicionale e amvisave përmetare dhe e zonave të jugut të Shqipërisë kryesisht.   Tradita e hershme e gjysheve dhe nënave trashëgohet brez pas brezi. Receta e petullave pavarësisht se pasurohet me […]

Mix me drithëra të zjera dhe karkaleca

Për ata që dëshirojnë të arrijnë Karaibet, në këtë verë të nxehtë, por nuk munden për shkak të kushteve të krijuara, le të bëjnë të kundërtën, t’i sjellin karaibet në tavolinë, nëpërmjet recetave të gatimit tipike të atyre vendeve. Kjo është një prej tyre; asgjë strikte, mund të ushtroni fantazinë tuaj në zgjedhjen e […]

‘Royal’ i ngrohtë me gjizë dhe karkalec të kuq

Përbërësit për 4 persona: 2 vezë 4 të verdha vezësh 20 gr. djathë dhie i stazhionuar 600 ml pana 100 gr. gjizë e freskët 4 karkaleca të kuq pak trumzë të bluar pak majdanoz i grirë hollë vaj ulliri ekstra të virgjër aq sa duhet kripë aq sa duhet Përgatitja: Në një enë të […]

Mon Blani – ëmbëlsira karakteristike e Beratit

Të vizitosh Beratin, në vendin më të bukur. Shijon gjithë shijet e mundshme, bukurinë e natyres, kulturën, artin si dhe shijen e aromën e mrekullueshme të ushqimit të cilën ofron. Mon Blani është ëmbëlsira karakteristike e këtij qytetit. Beratasit e konsiderojnë si tradicionale ëmbëlsirën dhe një pjesë e mirë e tyre mendojnë se emri i saj […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara