e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Kryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri në një intervistë televizive tha se puna e tryezës së Reformës Zgjedhore do të mbyllet brenda majit. Ai gjithashtu nënvizoi se nuk mund të vihet si kusht në një dialog asgjësimi i atij me të cilin dialogon.

 

“Synimi është që brenda majit ne të mbyllim gjithë procesin e konsultimit politik për të gjetur të gjitha marrëveshjet e nevojshme për pikat e diskutueshme për të arritur në kompromis. Besoj se qershori është mëse i mjaftueshëm për të ndjekur procedurat në komisionin e Reformës Zgjedhore dhe më pas në Kuvendin e Shqipërisë”, shprehet Gjiknuri.

 

Duke folur për punën që do të zhvillohet të hënën, Gjiknuri tha se “kemi akoma dy çështje të patrajtuara, problemin e reformës së sistemit zgjedhor, propozimet që ka sjellë opozita jashtëparlamentare dhe si kërkojmë të adresojmë disa probleme të mbetura, dhe për këtë duhet të biem dakord të vazhdojmë përpara duke përfshirë ekspertizën e ODIHR”, u shpreh Gjiknuri.

 

Në lidhje me propozimin e PD për qeveri tranzitore, Gjiknuri tha se “nuk mund të negociohet me parimin: që të quhet e pranuar, dua të asgjësohet ai që dialogon me mua”, trasmeton ATSH.

 

“Nga kjo pikëpamje, kjo është një çështje që e ka gjetur përgjigjen e saj që te dështimi i protestave të opozitës dhe dhunës së rrugës dhe përgjigja për këtë është dhënë me kohë. Nuk besoj se qeveria teknike është zgjidhja, por dua të qëndroj strikt të puna e komisionit zgjedhor, që ka të bëjë me reformimin e legjislacionit zgjedhor dhe jo të zgjidhim problemet e tjera kushtetuese që mendon opozita”, tha Gjiknuri.

 

8 maj 2020

Më shumë

Basha qesh me lot me të vetët

Në seancën maratonë për votimin e qeverisë së re, nuk kanë munguar as momentet e hilaritetit.   Një prej tyre i shkaktuar nga deputeti i PD Saimir Korreshi, i cili ka folur për gjendjen e vështirë të qytetarëve e fermerëve në Lushnjë, zonë të cilën përfaqëson në parlament.   Me një gjuhë popullore, ai […]

Presidenti Meta i shtrin dorën e bashkëpunimit Kryetares së re të Parlamentit

Presidenti Ilir Meta në një reagim pas votimit të Lindita Nikollës si Kryetare e Kuvendit, i shprehu kësaj të fundit urimet dhe e cilësoi ditën e sotme si fundin e dy viteve më të errëta të historisë parlamentare në vendin tonë.   “Urime Kryetares të zgjedhur sot nga Kuvendi i ri i konstituar i […]

Nën thirrjet Basha IK, Berisha hyn në Parlament: Ajo që ndodhi është një marrëveshje Rama-Basha

    Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbërritur mëngjezin e kësaj të premte në Kuvend, për të marrë pjesë në seancën e parë të legjislaturës së 10.   Ai është pritur me ovacione nga mbështetës të shumtë demokratë duke brohoritur Basha IK dhe ndërkohë ka qenë i shoqëruar nga deputetët e zgjedhur Flamur Noka […]

Hyrja për në Kuvend duket si një “pasarelë mode”

Ka nisur sot legjislatura e 10-të e Kuvendit të Shqipërisë, ku nuk kishte si të mos merrte vëmendje veshja e politikanëve.   Disa prej zonjave deputete u shfaqën me kostume, por ka disa prej tyre që guxuan me ngjyrat si Grida Duma dhe Mesila Doda apo dhe me kombinimet si Monika Kryemadhi. Ndërsa deputetët […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara