e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

Rekordi i temperaturës më të lartë në Tokë është regjistruar në shkretëtirën Sonora, që shtrihet në kufirin mes Meksikës dhe SHBA. Termometri atje ka shenuar plot 80.8 gradë Celcius.

 

Më parë statistikat kishin regjistruar Luginën e Vdekjes në SHBA, si vendi më i nxehtë me regjistrimin e një temperature të ajrit prej 56.7 gradë Celcius. Sipas autorëve të studimit, matjet e mëparshme kishin pasaktësi, mirëpo me satelitët e rinj të NASA-s regjistrimet kane qenë më të sakta, duke korrigjuar gabimet me 10 gradë.

 

Matjet janë korrigjuar edhe përsa i përket vendit më të ftohtë në Tokë. Nga të dhënat e fundit rezulton se në Antarktidë temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë është -110.9 gradë Celcius.

 

 

Më shumë

Konferenca Botërore për Klimën: “Duhet të veprojmë tani”

Në Konferencën Botërore të Klimës që po zhvillohet në Glasgou të hënën vështrimi drejtohet tek takimi i krerëve të shteteve dhe qeverive nga e gjithë bota. Sinjalet para konsultimeve nuk kanë qenë shumë shpresëdhënëse.     “Ora është një 1 minutë para mesnate dhe ne duhet të veprojmë tani”, kërkon kryeministri i vendit mikpritës, […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

Raporti i BE: 76.5% e ujërave në Shqipëri të shkëlqyera, zonat e plazhit me ndotjen më të madhe

Publikohet raporti i Bashkimit Europian për cilësinë e ujërave detare por edhe në tokë, ku Shqipëria renditet e 20-a nga 30 shtete të monitoruara.   Sipas raportit 76.5 për qind e ujërave në Shqipëri kanë kualitet të shkëlqyer, 95.8% kanë cilësi të pranueshme dhe 4.2% klasifikohen si zona të ndotura.   Renditja sipas […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara