e enjte 29 korrik 2021
e enjte 29 korrik 2021

 

“Në një kohë çmendurie t’i qëndrosh përballë çmendurisë është një çmenduri”. Ky është solgani që do të shoqërojë do shoqërojë teatrin lëvizës “Çajupi”, me të cilin regjisori Kiço Londo do të sjellë shfaqje brenda në teatrin e Kosovës, duke filluar nga kjo e shtunë deri në fund të vitit 2021.  “Nesër do të jemi në teatrin “Hadi Shehu” në qytetin e Gjakovës në orën 19:00, me shfaqjen, “Boing Boing. Teatri shëtitës “Çajupi” paralelisht me këtë ka filluar punë për përgatitjen e premierave të reja, me kryevepra të antikitetit, “Elektra”, “Makbethi” dhe një komedi irlandeze”.

 

Rikthimin e shfaqjeve brenda në teatër nga fqinjët tanë, Regjisori Kiço Londo e sheh si një moment reflektimi dhe nga ana tjetër lëshon thirrje për instancat përkatëse, që edhe teatri në Shqipëri të fitojë funksionin e tij, duke e quajtur teatrin online një lëvizje dëshpëruese. “Shpresojmë shumë që në këtë tentativë për të lëvizur kufijtë, të lëshojmë edhe një kërkesë që ashtu si Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia, edhe Shqipëria të bëjë një përpjekje, duke respektuar rregullat t’i hapë teatrot. Kjo është një thirrje që ne si teatër i bëjmë politikës zyrtare, që t’i kthejë sytë edhe nga teatri dhe teatri të fillojë të gjallojë për t’u larguar pak nga lëvizje dëshpërueshe e teatrit online. Ka ardhur koha që teatri të fitojë funksionin e tij. Teatër do të thotë bashkë dhe nuk mund të ndiqet nga aparati i celularit”.

 

Me temën “Kufijtë”, teatri lëvizës Çajupi do të dhurojë shfaqje edhe në qytete të tjera jashtë kufijve, si në Podgoricë, Tetovë, për t’u rikthyer më pas në Tiranë dhe për të lëvizur më pas drejt Greqisë dhe Italisë.

 

Më shumë

Dua Lipa zbret Ed Sheran nga froni, bëhet këngëtarja më e pëlqyer në Britani

Këngët e Dua Lipa ishin këngët më të luajtura dhe dëgjuara në radio në Britaninë e Madhe përgjatë vitit 2020, duke e bërë artistet shqiptare këngëtaren më të preferuar për britanikët falë albumit të saj fitues të shumë çmimeve “Future Nostalgia”.     Në krye të klasifikimit ajo i ka dhënë fund mbretërimit të […]

Përmet, Konferencë Shkencore: “Vëllezërit Frashëri dhe Lasgush Poradeci”

175 vjetori i lindjes së përfaqësuesit të Rilindjes Shqiptare, poetit dhe shkrimtarit Naim Frashëri, u shënua në Përmet me një Konferencë Shkencore, “Vëllezërit Frashëri dhe Lasgush Poradeci”. Studiuesit risollën këto figura në tërë dimensionet që i karakterizonin. Aktiviteti u organizua nga Shoqata Atdhetare- Kulturore Mbarëkombëtare “Vëllezërit Frashëri”, Ministria e Kulturës, bashkia Përmet dhe Kryegjyshata […]

Pandemia sjell libra interesantë

Ndikimi i pandemisë së virusit korona nuk mund të mos përfshinte edhe lëmin e lëtërsisë në hallkat e saj shkrimtar-botues dhe lexues. E konsideruar si një prej periudhave më të rënda psikologjike të shekullit të fundit, pandemia duket se është menaxhuar me së miri nga ajo çfarë buron nga letërsia. Botuesit tregojnë se kjo […]

Nata finale e Festivalit Europian të Këngës, Peristeri u bën thirrje shqiptarëve ta mbështesin me votë

Këngëtarja e Anxhela Peristeri e cila të shtunën në mbrëmje do të përfaqësojë Shqipërinë në natën finale të Eurovisionit, u ka kërkuar të gjithë shqiptarëve jashtë shtetit të marrin pjesë në votimet e Eurovisionit. “Te gjithe shqiptaret qe jetojne jashte Shqiperise mund te votojne ne nr e shtetit perkates me kodin 02 ne momentin qe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara